Google Nest Hub / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Google Nest Hub / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Śledzenie snu przez Google Nest Hub dostępne kolejny rok za darmo

Google Nest Hub 2021, czyli drugiej generacji, otrzymał funkcję monitorowania snu, dzięki której użytkownik może sprawdzić jakość swojego snu bez zakładania żadnych dodatkowych urządzeń. Firma Google podarowała użytkownikom dostęp do tej dodatkowej opcji bezpłatnie do końca tego roku, jednak teraz zmieniła zdanie i przedłużyła darmowy dostęp do końca 2023 roku.

Radar dopplerowski do kontroli snu

Google przez kilka lat opracowywał projekt Soli, który opiera się o zainstalowanie w urządzeniach radaru dopplerowskiego. Tego typu sprzęt dedykowany był głównie dla smartfonów, jednak producent zdecydował się także na wprowadzenie go do drugiej generacji swoich popularnych urządzeń dla inteligentnego domu, jakim jest Nest Hub (2. generacji).

Nest Hub (2. gen), źródło: Google
Nest Hub (2. gen), źródło: Google

Dzięki zastosowaniu dodatkowego wyposażenia w formie radaru możliwe więc było stworzenie funkcji Sleep Sensing, opierającej się o system, który pozwala użytkownikowi zbierać dane o jakości snu, bez stosowania opasek czy innych urządzeń, które bywają niewygodne. Stąd pomysł firmy Google na wprowadzenie funkcji Sleep Sensing, która do monitorowania ruchu i oddechu wykorzystuje radar, a nie kamerę, która mogłaby jednak mocno ograniczać prywatność.

Koszty funkcji Sleep Sensing w Google Nest Hub

Producent w zeszłym roku poinformował o tym, że korzystanie z funkcji śledzenia snu będzie bezpłatne tylko do końca 2022 roku, a w kolejnym konieczne będzie wykupienie subskrypcji FitBit Premium, jednak teraz zmienił zdanie. Według planu koszt miał wynosić niecałe 10 dolarów za miesiąc, czyli ponad 40 złotych, natomiast wykupienie rocznej subskrypcji miało wynosić 80 dolarów – w prostym przeliczeniu prawie 350 złotych, czyli całkiem sporo. FitBit Premium obejmuje oprócz tego m. in. codzienne raporty na temat organizmu użytkownika czy też porady dotyczące odżywiania, snu, stresu.

źródło: FitBit
źródło: FitBit

To dość dobra wiadomość, dla osób, które w swoich Nest Hubach wykorzystują funkcję Sleep Sensing, choć zastanawiające jest to, że podjęto taką decyzję. Najprawdopodobniej Google ma zamiar w nadchodzącym roku wprowadzić ulepszenia w obrębie tej opcji, zaktualizować i poprawić wykorzystywany algorytm oraz wykrywanie dźwięku.