Resident Evil Village VR za darmo na PSVR2
Źródło: PlayStation

Masz Resident Evil Village? Wersję VR dostaniesz za darmo!

Posiadcze ósmej części Resident Evil na PlayStation będą mogli liczyć na darmową aktualizację, która oferować będzie tryb VR. Zamek, należący do Lady Dimitrescu wraz z przyległościami, będzie można więc ponownie odwiedzić, tym razem w wirtualnej rzeczywistości i to bez dodatkowych opłat! Kiedy ponownie zawitamy do tytułowej wioski?

Resident Evil: Village VR Mode za darmo

Posiadacze ósmej części Residenta na konsole Sony mają powody do radości! PlayStation oficjalnie ogłosiło, że tryb wykorzystujący wirtualną rzeczywistość, zostanie udostępniony graczom całkowicie za darmo, wraz z nadejściem 22 lutego 2023 roku. Czyli dokładnie w chwili, w której zadebiutuje headset wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR2 oraz Horizon: Call of the Mountain!

Zrzut ekranu z gry Resident Evil Village VR Mode
Lady Dimitrescu czeka na Ciebie wraz ze swymi córkami, w wirtualnej rzeczywistości! (Źródło: PlayStation)

Tryb zostanie udostępniony w formie darmowego DLC (będziemy musieli więc mieć podstawową wersję tytułu), a producenci przekonują, że wykorzystali pełen potencjał nowego headsetu do wirtualnej rzeczywistości. Czego możemy oczekiwać więc od produkcji?

Zrzut ekranu z gry Resident Evil Village VR Mode
Akimbo z bronią krtóką i strzelbą? Czuję się spełniony! (Źródło: PlayStation)

Techniczne możliwości Resident Evil VR Mode

Twórcy przekonują, że w trybie wykorzystującym najnowszy zestaw do wirtualnej rzeczywistości PlayStation, gracze będą odczuwać niesamowitą immersję. Pomóc ma w tym grafika 4K HDR w rozdzielczości 2000×2040 pikseli na oko oraz funkcja śledzenia gałek ocznych. Dodatkowym atutem ma być wykorzystanie przestrzennego audio 3D.

Zrzut ekranu z gry Resident Evil Village VR Mode
Szkoda, że dziennik nie jest faktycznie zapisany, tylko dostajemy skan bliżej nieokreślonej strony. Trochę to psuje tę „niesamowitą immersję”, o której mowa… (Źródło: PlayStation)

Wibracje haptyczne w kontrolerach Sense również mają zostać wykorzystane. Podczas interakcji ze światem gry mamy poczuć opór, wibracje oraz odrzut broni podczas strzelania. Brzmi pięknie i mam szczerą nadzieję, że faktycznie się to uda. Miałem przyjemność pobawić się chwilę możliwościami DualSense podczas grania w God of War Ragnarok i tam działało to świetnie!

Zrzut ekranu z gry Resident Evil Village VR Mode
Czyli mamy czuć odrzut podczas strzelania oraz opór stawiany przez siekane ciała…? Zobaczymy… (Źródło: PlayStation)

Ponadto kontrolery Sense mają nam pozwolić na pełne przeładowanie broni palnej (zmiana magazynka, jak widać na zrzucie ekranu poniżej oraz odciągnięcie zamka, jak przedstawiono na zrzucie powyżej) oraz dowolnie operować bronią białą w celu zadawania ran ciętych lub kłutych. Sterowana przez gracza postać (Ethan Winters, jeśli dobrze pamiętam) będzie mogła również unieść ręce do gardy.

Zrzut ekranu z gry Resident Evil Village VR Mode
Wymiana magazynka podczas szarży przeciwników może być całkiem ciekawym doświadczeniem (Źródło: PlayStation)

Czy mam obawy?

Niespecjalnie – tryb VR dostępny będzie dla posiadaczy podstawowej wersji Resident Evil Village bądź jej złotej edycji. Sama gra wydaje się dopracowana, a wykorzystanie możliwości kontrolerów Sense tylko dodaje uroku temu DLC. Jedyne, co mnie martwi, to kwestia związana z rzucaniem przedmiotów…

Gry VR, w które miałem przyjemność do tej pory zagrać, mają z tym niesamowity problem. Miejmy nadzieję, że Resident Evil Village VR Mode nie będzie jedną z nich!

Zrzut ekranu z gry Resident Evil Village VR Mode
Nie boję się żadnej mechaniki. Ale rzucanie przedmiotami w grach VR… To mnie przeraża… (Źródło: PlayStation)