Google Nest Hub / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Google Nest Hub / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Urządzenia Google Nest ze wsparciem standardu Matter

Urządzenia Google Nest oraz działające w oparciu o Androida zostały dołączone do rodziny Matter. Co to zmienia i jak może ułatwić życie osobom wykorzystującym systemy Smart Home i tworzącym swój inteligentny dom?

Urządzenia Google Nest ze wsparciem standardu Matter

Tworzenie Smart Home to nie tylko przyjemność, ale i ułatwienie funkcjonowania inteligentnych urządzeń domowych. Standard Matter sukcesywnie obejmuje kolejne urządzenia. Tym razem przyszedł czas na Google Nesty oraz urządzenia z systemem Android.

Urządzenia, które dołączyły do systemu, zaktualizowały się automatycznie. Aby było możliwe dołączenie do standardu Matter konieczny jest hub, który otrzymał dostęp albo też sprzęt, pełniący rolę huba, czyli na przykład Google Nest.

Firma Google przy okazji zaktualizowała również Nest Wifi Pro, Nest Hub Max i Nest Hub (2. gen), które teraz mogą pełnić rolę routerów brzegowych typu Thread, a co za tym idzie – użytkownik ma możliwość podłączania do tej sieci innych urządzeń.

Google Nest Hub z Matter/ fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Google Nest Hub / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Aktualizacje nie tylko dla urządzeń

Aktualizacją została obdarzona także Google Fast Pair, czyli usługa, pozwalająca na szybkie parowanie sprzętu za pomocą Bluetooth. Teraz funkcja Fast Pair umożliwi, dla urządzeń mających dostęp do Matter, łatwe łączenie się z siecią domową, w tak samo szybki sposób, jak połączenie słuchawek ze smartfonem przez Bluetooth.

Jak zapewnia Google, po skonfigurowaniu urządzenia z dostępem do Matter, możliwe będzie połączenie także innych urządzeń i aplikacji.

Rozpowszechnianie Matter sukcesywnie trwa, co osobiście bardzo mnie cieszy. Chyba znamy sytuację, w której urządzenia pochodzące od różnych producentów, wymagają zainstalowania coraz to nowszych i kolejnych aplikacji na smartfonie. Mam nadzieję, że z czasem opracowany system pozwoli na ograniczenie się do jednej i sterowanie smart domem w jeszcze łatwiejszy sposób.