Eve z dostępem do Matter (źródło: Eve)
Urządzenia Eve z dostępem do Matter (źródło: Eve)

Niektóre gadżety Eve dołączają do Matter

Firma Eve wprowadza szereg aktualizacji oprogramowania, które pozwolą na dołączenie części urządzeń dla inteligentnego domu do funkcji Matter. Jakich urządzeń dotyczy aktualizacja i co to oznacza dla użytkowników?

Które urządzenia dołączają do Matter?

Aktualizacja systemu i oprogramowania do Matter dla urządzeń typu smart staje się nowym standardem. Dzięki Matter możliwe jest łączenie się urządzeń nie tylko z jedną aplikacją, czyli w przypadku Eve z Apple Home, ale również z innymi systemami takimi, jak Google Home, Amazon Alexa czy SmartThings od Samsunga. Wprowadzenie wielu urządzeń do systemu Matter pozwoli nam, jako użytkownikom, na korzystanie z urządzeń od kilku firm, których funkcje będą połączone w obrębie jednego systemu np. Google Home.

Czujnik Door&Window, źródło: Eve
Czujnik Door&Window, źródło: Eve

Rozpoczęły się już aktualizacje oprogramowania dla urządzeń takich, jak wtyczka Energy, czujnik Energy Door&Window, a także czujnik Motion. Aktualizacja urządzeń do Matter nie jest wymagana – jest opcjonalna dla użytkownika i należy ją samodzielnie uruchomić z poziomu urządzenia z iOS czy też iPadOS z oprogramowaniem w wersji 16.2.

Choć do Matter na ten moment dołączają jedynie trzy urządzenia Eve, można się spodziewać w przyszłości większej liczby sprzętów, co znacząco ułatwi tworzenie inteligentnego domu. Pozostałe urządzenia, które w aktualizacji nie otrzymają dostępu do funkcji Matter, nadal będą działały w taki sam sposób, a żadne z ustawień czy wykorzystywanych funkcji nie zostaną zatrzymane.

Funkcje Matter nie tylko dla Eve

Firma Eve opracowuje również aplikację na urządzenia z systemem Android, która ma być dostępna już w pierwszej połowie przyszłego roku. Od 2023 roku firma zacznie wprowadzać funkcję Matter dla swoich nowych urządzeń – na ten moment wszystkie nowo zakupione będą wymagały aktualizacji.

Smart Home, źródło: Eve
Smart Home, źródło: Eve

Na początek gadżety od Eve otrzymają dostęp tylko do najprostszych funkcji typu włącz-wyłącz, natomiast z czasem do Matter dołączą także bardziej niestandardowe rozwiązania. W przypadku inteligentnych wtyczek może być to na przykład informacja na temat poziomu poboru energii elektrycznej. Po wprowadzeniu aplikacji dla urządzeń opierających się na systemie Android, liczba funkcji ma się zwiększyć.

Wprowadzenie urządzeń od wielu producentów do jednego systemu może nam pokazać w przyszłości różnice w ich działaniu czy zużyciu energii, jednak na ten moment Matter jest dość mocno ograniczony.