Laser (źródło: Pixabay)
Laser (źródło: Pixabay)

Przełom! Powstał zapłon termojądrowy. Produkuje więcej energii niż jest mu dostarczane

W jednym z amerykańskich laboratoriów doszło do przełomu, który pozwolił opracować zapłon termojądrowy. Jest w stanie wyprodukować więcej energii, pochodzącej z syntezy jądrowej, niż zostało użyte do jego zasilenia laserem.

Przełomowe odkrycie w energetyce jądrowej

Świat poszukuje technologii, która pozwoli na wytwarzanie czystej energii. Fuzja jest procesem, w którym dochodzi do połączenia dwóch lekkich jąder atomowych, wytwarzając jedno cięższe, co wiąże się z wygenerowaniem dużej ilości energii. Już w latach sześćdziesiątych pojawiła się idea dotycząca zastosowania laserów w przeprowadzeniu procesu syntezy jądrowej. Przez wiele lat tworzono coraz mocniejsze systemy laserowe, które były w stanie wygenerować coraz więcej energii, a ten ostatni, zlokalizowany w LLNL w Kalifornii, osiągnął rozmiary stadionu sportowego.

Komora, w której doszło do zapłonu termojądrowego, źródło: LLNL
Komora, w której doszło do zapłonu termojądrowego, źródło: LLNL

Amerykański Departament Energii wraz z Narodową Administracją Bezpieczeństwa Jądrowego ogłosili we wtorek, że w Narodowym Laboratorium Lawrence Livermore (LLNL) udało się opracować zapłon termojądrowy. Wynalazek jest wielkim przełomem i nadzieją dla czystej energii w przyszłości.

Zapłon termojądrowy – co było konieczne do jego powstania?

Zespół naukowców z LLNL 5 grudnia po raz pierwszy przeprowadził w pełni kontrolowany eksperyment wykorzystujący syntezę jądrową. Badanie okazało się być ogromny przełomem, a przeprowadzona reakcja pozwoliła na wyprodukowanie większej ilości energii niż w zostało użyte do uruchomienia procesu. Pomimo zrozumienia przez ludzkość procesu fuzji, przez wiele lat żmudnych działań naukowców nie udało się wywołać zapłonu termojądrowego.

Wywołanie zapłonu termojądrowego wiąże się z powstaniem promieni rentgenowskich, źródło: LLNL
Wywołanie zapłonu termojądrowego wiąże się z powstaniem promieni rentgenowskich, źródło: LLNL

Eksperyment LLNL pochłonął 2,05 MJ energii, co końcowo pozwoliło na wyprodukowanie 3,15 MJ energii, pochodzącej z procesu syntezy jądrowej. Przełom w fuzji jest pierwszym procesem, który udowodnił podstawy naukowe w kwestii bezwładności energii, pochodzącej z syntezy jądrowej.

Do procesu użyto 192 wiązki laserowe emitujące światło ultrafioletowe, które skierowano do złotej kapsułki, osiągającej rozmiar bliski gumki od ołówka. Wewnątrz kapsułki ulokowano niewielką ilość paliwa. Tyle wystarczyło, aby dokonać tego odkrycia.

Hohlraum, źródło: LLNL
Hohlraum, źródło: LLNL