Apple Home aplikacja Dom zaprezentowana na WWDC 2022
źródło: Apple (via The Verge)

Apple HomeKit – aktualizacja do Matter może powodować utratę funkcji!

Poniższa informacja powinna zainteresować przede wszystkim użytkowników posiadających produkty, funkcjonujące w standardzie HomeKit. Aktualizacja sprzętów do Matter może wiązać się z utratą niektórych opcji, dedykowanych dla ekosystemu Apple.

Dziennikarz ostrzega przed przejściem z HomeKit do Matter

Jon Ratcliffe jest dziennikarzem portalu HomeKit Authority i w swoim najnowszym wpisie zaleca posiadaczom urządzeń z rodzinny HomeKit ostrożność w stosunku do Matter. Stwierdza on, że aktualizacja do nowego standardu może powodować, że wykorzystywane sprzęty utracą niektóre funkcje, unikalne dla oprogramowania Apple, takie jak adaptacyjne oświetlenie HomeKit lub HomeKit Secure Video. Autor natknął się na ten problem osobiście, wykonując testy oświetlenia.

Dwa testowane przeze mnie urządzenia pochodzą od producentów oświetlenia, w tym jedno z nich obsługuje oświetlenie adaptacyjne za pośrednictwem HomeKit. Podczas moich testów stwierdziłem, że ta funkcja nie była dostępna po przejściu na standard Matter, a to dlatego, że Matter aktualnie jej nie obsługuje.

– wyjaśnia Jon

Ratcliffe informuje także o tym, że urządzenia uaktualnione do Matter mogą stracić możliwość ponownego dodania do HomeKit. Użytkownik, decydując się na upgrade, może być pewny, że zachowa dostęp do sprzętów poprzez aplikację Home, będzie mógł je konfigurować, automatyzować, a także sterować ich działaniem za pomocą Siri. Przejście do nowego systemu spowoduje jednak to, że urządzenia stracą charakterystyczne dla HomeKit funkcje, dopóki standard Matter nie zdecyduje się ich wesprzeć w kolejnych aktualizacjach.

Smart Home - Google home matter. Uważamy jednak z aktualizacją HomeKit!
Smart Home – Google Home i Matter (źródło: Google)

Matter tak, ale warto być ostrożnym

Matter jest niezwykle obiecującym oprogramowaniem, pozwalającym spinać urządzenia oraz czujniki różnych producentów na jednej, wybranej przez użytkownika platformie, tj. Google Home, Apple Home, Amazon Alexa, czy SmartThings Samsunga. Nowy standard został przyjęty na rynku bardzo pozytywnie, co zaowocowało urodzajem współprac i licznymi aktualizacjami produktów do łączności z Matter. Taki krok poczyniły marki Aquara, Eve, Apple, wcześniej wspomniany Samsung, a także Ikea.

Oprogramowanie wydaje się długo wyczekiwanym remedium dla osób posiadających rozwiązania wielu firm, ale nie dla tych, które korzystają z konkretnego ekosystemu, co podkreśla w swoim artykule Ratcliffe:

Jeśli nie planujesz wychodzić poza HomeKit, to nie widzę powodu, aby wchodzić w Matter, tym bardziej na tak wczesnym etapie rozwoju tego standardu.