Zastosowanie wodoru Wodór (źródło: Pixabay)
Wodór (źródło: Pixabay)

Nowa metoda otrzymywania wodoru, która 14-krotnie zwiększa jego produkcję

Australijscy naukowcy opracowali nową metodę otrzymywania wodoru, która umożliwi zwiększenie jego produkcji. Stworzona przez inżynierów metoda wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości.

Elektroliza wody i fale dźwiękowe w produkcji wodoru

Wykorzystanie fal dźwiękowych pozwala na zwiększenie produkcji zielonego wodoru nawet 14-krotnie. Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne opracowali system, który wykorzystuje fale dźwiękowe do procesu elektrolizy. Proces ten polega na rozszczepianiu wody i wytworzeniu cząsteczki H2 oraz anionów wodorotlenkowych.

Zastosowanie typowej formy elektrolizy związane jest zazwyczaj z wysokimi kosztami produkcji materiałów elektrodowych, gdyż w ich składzie znajduje się platyna lub iryd. Zastosowanie fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, sięgającej 10 MHz, pozwala na zrezygnowanie z tych materiałów, a także elektrolitów o właściwościach żrących. Z uwagi na fakt innego rodzaju elektrolitu, jakim jest (nieżrąca) woda, możliwe jest zastosowanie tańszych materiałów do produkcji elektrod. Do tego typu materiału należy na przykład srebro.

Nowa metoda otrzymywania wodoru, źródło: RMIT
Nowa metoda otrzymywania wodoru, źródło: RMIT

Wykorzystanie zielonego wodoru w praktyce i ograniczenia jego produkcji

Opracowanie przez zespół inżynierów z Melbourne takiej metody wytwarzania wodoru, pozwala na zwiększenie wydajności o około 14 razy, w porównaniu do elektrolizy, opartej o żrące elektrolity oraz drogie materiały na elektrody. Stworzona metoda daje także możliwość na poprawienie wydajności konwersji, a także zaoszczędzenie około 27% zużywanej w procesie energii elektrycznej.

Z zielonym wodorem związane jest mnóstwo nadziei, gdyż mógłby zastępować paliwa kopalne, jednak dotychczas jego produkcja jest jedną z najdroższych wprowadzonych zielonych metod. Wykorzystanie H2 jest niezwykle istotne w kwestiach ekologicznych i innowacyjnych. Dlatego też naukowcy i inżynierowie z całego świata poszukują metod, które umożliwiłyby stosunkowo tanie wyprodukowanie wodoru w oparciu o proces elektrolizy.

Niedawno w jednym z artykułów wspominaliśmy o mieście Sanok, które pracuje nad systemem wytwarzania H2 z wód rzeki San, a prąd elektryczny potrzebny do elektrolizy pochodzić będzie z farmy fotowoltaicznej.