Pies-robot, okulary AR i inne niezwykłe gadżety zaprezentowane na konferencji OPPO
OPPO QRIC (fot. OPPO)

Pies-robot, okulary AR i inne niezwykłe gadżety zaprezentowane na konferencji OPPO

Robotyczny pies Qric od OPPO, został oficjalnie zaprezentowany podczas INNO DAY 2022. Czego możemy się spodziewać po tym produkcie i czy będzie w stanie zagrozić pozycji Spota od Boston Dynamics? Co ciekawego jeszcze zaprezentowała firma, podczas swojej konferencji? Sprawdziłem to specjalnie dla Ciebie!

Innowacje OPPO

Podczas trwającej prawie 40 minut konferencji (którą możecie obejrzeć poniżej), firma wspomniała o zakończonych z sukcesem projektach, aktualnych wyzwaniach oraz zaprezentowała kilka ciekawych produktów. Nas jednak interesują Air Glass drugiej generacji oraz OHealth H1. Zacznijmy może od tych pierwszych.

Air Glass (gen. 2)

Druga generacja inteligentnych okularów została zaprezentowana nie tylko na renderach, ale i „na żywo”. Prowadzący konferencję miał je bowiem na sobie, podczas swojego występu. Ważące 38 gramów urządzenie dostało szereg usprawnień, takich jak możliwość dostosowania soczewek do wady wzroku czy zmniejszone projektory microLED.

Pies-robot, okulary AR i inne niezwykłe gadżety zaprezentowane na konferencji OPPO
OPPO Air Glass 2. generacji pozwolą na zamontowanie soczewek korygujących (źródło: YouTube, OPPO)

Dodatkowo OPPO zdecydowało się na implementację mikrofonów oraz głośników, dzięki czemu inteligentne okulary mogą być wykorzystywane do prowadzenia rozmów. Ponadto mają się sprawdzić w roli tłumacza (w czasie rzeczywistym) oraz wyświetlać mówiony tekst, co szczególnie przyda się osobom z trudnościami w słuchaniu. Wydaje mi się to wygodniejsze od specjalnego robota, który powstał w tym celu.

Pies-robot, okulary AR i inne niezwykłe gadżety zaprezentowane na konferencji OPPO
Dostępne warianty kolorystyczne to czerń i biel (źródło: OPPO Polska)

Nie podano jednak ani ceny, którą przyjdzie nam za to urządzenie zapłacić, ani dostępności na poszczególnych rynkach. Osobiście mam nadzieję ujrzeć je na naszym, nawet pomimo faktu, że urządzenia te nie należą w Polsce do najpopularniejszych.

OHealth H1

OHealth powstało jako submarka OPPO, która koncentrować się będzie na produkcji urządzeń wspomagających monitorowanie zdrowia użytkowników. Model H1 można określić, jako sprzęt 6 w 1 – będzie monitorować temperaturę ciała, poziom saturacji krwi i tętno. Dodatkowo jest zdolny do przeprowadzenia badania EKG, osłuchiwania serca i płuc oraz monitorowania jakości snu.

Pies-robot, okulary AR i inne niezwykłe gadżety zaprezentowane na konferencji OPPO
OHealth H1 od OPPO może pochwalić się czujnikami, zdolnymi dokonać aż 6 różnych pomiarów!
(źródło: YouTube, OPPO)

Wszystko to zmieszczono w ważącym ledwie 95 gramów urządzeniu, które jest tak małe, że nawet dzieci są w stanie z niego skorzystać bez najmniejszych problemów. Ponadto dane dotyczące kondycji naszego zdrowia będą mogły zostać przesłane do chmury OPPO i będzie można udostępnić je lekarzowi, celem uzyskania dokładniejszej diagnozy lub lepszego planu leczenia.

Robotyczny pies Qric

Robotyczny pies, który na zapowiedzi prezentuje się naprawdę świetnie. Jest w stanie odebrać naszą paczkę od kuriera, możemy uzyskać dostęp do kamery znajdującej się na jego „pysku”, a nawet wykona połączenie alarmowe na uprzednio wprowadzony numer, jeśli wykryje upadek właściciela.

Wychodzi na to, że SPOT od Boston Dynamics doczekał się godnego konkurenta. Mam tylko nadzieję, że będzie zauważalnie tańszy – wspomniany Spot kosztuje około 75000 dolarów. To niemal 330 tysięcy złotych. Spot jednak wykorzystywany jest głównie przez firmy. Qric od OPPO z kolei wydaje się sprzętem (zwierzakiem?) bardziej domowym.

Podsumowanie

Niestety nie znamy cen żadnego z zaprezentowanych produktów ani nie wiemy, czy w ogóle ukażą się na naszym rynku. Mam jednak nadzieję, że każda z przedstawionych nam przez firmę opcji, znajdzie się w Polsce i nie będzie kosztować małej fortuny.