Beethoven Beats, źródło: Google
Beethoven Beats, źródło: Google

Co uczenie maszynowe ma wspólnego z Blobsami i Beethovenem?

Popularne Blobsy powracają w grze Google Arts & Culture, dzięki której sam możesz zagrać najbardziej znane utwory klasyczne. W Beethoven Beats natomiast możesz wystukać dowolny rytm, który za pomocą uczenia maszynowego dopasuje najbardziej pasujący utwór. Wypróbowałam! Zobaczcie sami.

Śpiewające Blobsy wracają do gry!

Śpiewające postacie, które odbyły światową trasę koncertową, powracają w wydaniu najnowszej gry Blob Beats od Google Arts & Culture. Gra polega na graniu znanych wszystkim klasycznych utworów w postaci remiksu. Wystarczy w rytmiczny sposób uderzać klawiszami w spadające na Blobsy bąbelki, a wydawany będzie dźwięk.

Blob Beats, źródło: Google
Blob Beats, źródło: Google

Oczywiście gra ma różne poziomy trudności oraz kilka utworów do wyboru, a przebieg gry jest punktowany w zależności od naszych umiejętności. Użytkownik może również zapoznać się z zabawnymi faktami na temat kompozytorów i autorów arcydzieł dostępnych w grze.

Ludwig van Beethoven i uczenie maszynowe?

Od narodzin Ludwiga van Beethovena minęły już 252 lata, a jego muzyka znana i doceniana jest nadal przez większość osób na świecie. Dlatego też Google Arts & Culture wraz z firmą Deutsche Grammophon postanowili kolejny raz docenić jednego z najbardziej znanych geniuszy muzycznych tworząc eksperyment, który będzie zarówno zabawą, jak i nauką.

Beethoven Beats, źródło: Google
Beethoven Beats, źródło: Google

Gra Beethoven Beats pozwala na wystukanie 4-sekundowego rytmu, który akurat siedzi w waszych głowach na klawiszu spacji, by stworzony przez zespół firm system, działający w oparciu o uczenie maszynowe pokaże, który z utworów fortepianowych muzycznego geniusza jest jemu najbliższy.

Cała kolekcja sonat fortepianowych dostępna jest na platformie i w aplikacji YouTube Music, natomiast obszerne informacje na temat życia i twórczości Ludwiga van Beethovena, możecie znaleźć na tematycznej stronie Google o nazwie Beethoven Everywhere.

Eksperyment zawiera nagrania pianisty Daniela Barenboima, który doskonale zna twórczość Beethovena, co zostało wielokrotnie nagrodzone.