Jakim cudem Google pozwala istnieć AI, która łamie CAPTCHA?

Jakim cudem Google pozwala istnieć AI, która łamie CAPTCHA?

Google pozwala istnieć algorytmowi AI NopeCHA, który zawodowo zajmuje się łamaniem CAPTCHA. Ma nawet oficjalne rozszerzenie w Chrome Web Store, a użytkownicy mogą wypróbować go za darmo. Zresztą bardzo chętnie to czynią…

„Nie jestem robotem” – zaznaczył algorytm i przeszedł dalej

Chyba każdy z nas choć raz natknął się na zabezpieczenie CAPTCHA. Czy wiesz, jakie rozszerzenie kryje się pod tymi 7 literami? Ja nie wiedziałem, ale teraz już wiem – „Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart”. Można to przetłumaczyć jako „w pełni automatyczny, publiczny test Turinga, zdolny oddzielić komputery od ludzi”.

Zabezpieczenie było dość skuteczne (i równie uciążliwe dla niektórych użytkowników Internetu), jednak obecnie chyba czas pomyśleć nad czymś nowym. CAPTCHA została złamana i obecnie NopeCHA, algorytm bazujący na AI, jest w stanie ją rozszyfrować w ciągu niecałych 2 milisekund. Google z kolei wydaje się na to przyzwalać…

AI NopeCHA dostępny za darmo w Chrome Web Store

Algorytm można wypróbować za darmo, instalując jego rozszerzenie, dostępne w Chrome Web Store. Jakimś cudem program nie łamie regulaminu sklepu i cały czas jest tam dostępny. Darmowa wersja pozwala użytkownikowi na wykorzystanie AI do rozwiązania 100 CAPTCHA dziennie. Jeśli z jakiegoś powodu ta liczba nam nie wystarcza, możemy ją odpłatnie zwiększyć.

Dostępne są 4 taryfy; Starter (uprawniający do uzupełnienia 2000 CAPTCHA dziennie), Basic (20 tysięcy na dzień), Professional (80 tysięcy dziennie) oraz Enterprise (200 tysięcy CAPTCHA w ciągu doby). Ceny wahają się od 4,99 dolara amerykańskiego za najtańszy pakiet, do 99,99 dolara za Enterprise. Płacić można w dolarach (via PayPal i Stripe) lub kryptowalutą.

Google - Statystyki NopeCHA
Statystyki wykorzystania algorytmu są podawane w czasie rzeczywistym. Muszę przyznać, że robią wrażenie. (Źródło: NopeCHA)

Hej, Google, co z bezpieczeństwem?

Ponoć nie jest źle, gdyż twórcy NopeCHA zaznaczają, że narzędzie nie będzie działało, jeśli nasz adres IP należy do grupy wysokiego ryzyka. Niby dobrze, ale z drugiej strony wątpię, aby nie dało się obejść tego „zabezpieczenia”. Co ma do powiedzenia w związku z tym Google?

Zupełnie nic – NopeCHA jak było dostępne, tak jest dalej. To poniekąd zabawne, że twórcy algorytmu, pozwalającego zmienić statyczne zdjęcia w takie, które stają się ruchome oraz samoprogramujących się robotów, mają problem ze znalezieniem idealnego narzędzia scammerskiego, w swoim własnym sklepie.

Algorytm doczekał się nawet własnego trailera, który możecie zobaczyć poniżej. Wychodzi na to, że regulamin YouTube też nie jest naruszony 😉