SDC2022, smartthings
SDC2022, smartthings, źródło: Samsung

Aplikacja Samsung SmartThings ma już dostęp do Matter. Rządzisz w domu!

Firma Samsung Electronics udostępniła swoim użytkownikom funkcję Matter. Dzięki niej możliwe jest kontrolowanie wszystkich urządzeń smart przy użyciu aplikacji SmartThings.

Jakie zmiany wprowadza funkcja Matter w aplikacji SmartThings?

Umożliwienie dostępu do funkcji Matter dla użytkowników aplikacji SmartThings pozytywnie odmieni kontrolowanie tworzonego inteligentnego domu. Aktualizacja pozwoli użytkownikom na korzystanie tylko z jednej aplikacji, aby w sposób rozsądny i zrównoważony używać swój sprzęt typu smart, nie tylko z rodzimej firmy.

„Matter to przyszłość, dająca konsumentom szeroki wybór i kompatybilność z urządzeniami inteligentnymi na dużą skalę. Dziś jest to najważniejszy kamień milowy w kierunku masowej adopcji inteligentnych domów.”

Jaeyeon Jung, wiceprezes korporacyjny i szef SmartThings

Funkcja Matter w aplikacji SmartThings pozwoli na płynną integrację z już istniejącym systemem twojego inteligentnego domu. Każde kolejne urządzenie, dzięki tej funkcji, będzie mogło być dodane bez konieczności instalacji kolejnych aplikacji.

Samsung SmartThings Home Life
fot. Samsung

Funkcjonalność i bezpieczeństwo od Matter

Na ten moment wprowadzono funkcję Matter do pewnych kategorii urządzeń, jednak to nie koniec. Obecnie Matter jest już dostępny dla inteligentnych żarówek, wtyczek, przełączników, termostatów, sterowników od HVAC, rolet, czujników czy zamków, a także do urządzeń multimedialnych, w które włączone zostały telewizory.

Funkcje Matter obejmuje wykrywanie urządzeń, bezpieczeństwo, sprawdzanie urządzeń pod kątem oryginalności i posiadania atestu Matter. Istnieje także możliwość tzw. trybu Multi-Admin, dzięki któremu tworzony system smart home może być kontrolowany przez wiele aplikacji jednocześnie – np. przez SmartThings i przez HomeKit.

Matter nieustannie poprawia bezpieczeństwo użytkowników, stosując tożsamość globalną i atestację, a następnie tożsamość lokalną. To wszystko pozwoli na szyfrowanie i uzyskanie wysokiego standardu bezpieczeństwa.

Przyszłość Matter w SmartThings

Obecny rok jest dla firmy Samsung bardzo rozwojowy. Na początku 2022 roku firma przedstawiła swoje nowe telewizory i lodówki Family Hub i sukcesywnie zbliżała się do wprowadzenia systemu Matter do swoich urządzeń. Teraz, gdy Matter w wersji 1.0 jest już dostępny, firma sięga dalej i pracuje już nad ulepszeniem jej funkcji.

W planach na kolejne wersje na pewno pojawi się szersza lista obsługiwanych urządzeń. Dyrektor ds. technologii w CSA wspomina o robotach odkurzających, urządzeniach AGD, ładowarkach do samochodów elektrycznych, a także produktów pozwalających na zarządzanie energią.