Ziemia (źródło: Pixabay)
Ziemia (źródło: Pixabay)

Pole magnetyczne Ziemi wydaje straszne „dźwięki”. Możesz ich posłuchać

Pole magnetyczne to stan przestrzeni. Wewnątrz tej przestrzeni obecne są siły, które oddziałują na ładunki elektryczne. Ziemskie pole magnetyczne jest naturalne, które w zdecydowanej większości generowane jest z wnętrza Ziemi. A gdyby go tak… posłuchać?

Po co istnieje ziemskie pole magnetyczne?

Ziemskie pole magnetyczne jest konieczne, aby życie na Ziemi było możliwe. Pole wytwarzane jest dzięki zewnętrznemu jądru planety zlokalizowanemu 3 tysiące kilometrów pod naszymi stopami. Jądro zewnętrzne składa się z żelaza i niklu w postaci ciekłej. Poprzez zróżnicowane temperatury i ciśnienie oraz skład chemiczny, w jądrze odbywa się ruch konwekcyjny. Dzięki siłom Coriolisa ruch ten jest uporządkowany, tworząc równoległe do osi obrotu Ziemi kolumny.

Pole jest dla nas tarczą, która niestety maleje, przez co ochrona przed promieniowaniem kosmicznym oraz cząsteczkami niesionymi z wiatrami słonecznymi jest ograniczona, a sprzęt narażony na zniszczenie. Dlatego dla naukowców tematyka ziemskiego pola magnetycznego jest tak ciekawa.

Choć pola magnetycznego nie można zobaczyć i usłyszeć, duńscy naukowcy postanowili wykorzystać sygnały magnetyczne, które zostały zmierzone przez satelitę ESA Swarm, i przekształcić całość w dźwięk.

Pole magnetyczne w litosferze
Siła pola magnetycznego w litosferze, źródło: ESA

Jak to możliwe, że możemy usłyszeć ziemskie pole magnetyczne?

Dzięki pomiarom wykonanym przez satelity ESA wystrzelone w 2013 roku, możliwe było wygenerowanie zestawu dźwięków nie tylko pochodzących z ziemskiego pola magnetycznego, ale także dźwięków pochodzących z płaszcza, skorupy ziemskiej, oceanów, a także z jonosfery czy magnetosfery.

W stworzeniu tych nieco przeraźliwych dźwięków pola magnetycznego uczestniczył także muzyk Klaus Nielsen.

„Zespół wykorzystał dane z satelitów ESA Swarm, a także z innych źródeł, i wykorzystał te sygnały magnetyczne do manipulowania i kontrolowania dźwiękowej reprezentacji pola rdzenia. Projekt z pewnością był satysfakcjonującym ćwiczeniem w łączeniu sztuki i nauki.”

Klaus Nielsen, muzyk

Zespół specjalistów, który opracował dźwięki pola magnetycznego postanowił je zaprezentować na placu Sobjerg w Kopenhadze, wykorzystując do tego zestaw ponad 30 głośników. Transmisje mają odbywać się od 24 do 30 października o godzinie 8, 13 oraz 19.

Całość nagrania można odtworzyć tutaj: