Pole magnetyczne zdjęcie
źródło: Pixabay

Jak potężne jest najsilniejsze pole magnetyczne we Wszechświecie?

Naukowcy z całego świata pracują w pocie czoła, aby lepiej poznać otaczającą nas przestrzeń. Wszechświat jest częstym tematem badań, z których wynikają naprawdę niesamowite informacje. Jedno z najnowszych odkryć dokonanych przy pomocy chińskiej satelity astronomii rentgenowskiej – Insight-HXMT – pokazuje, jakie jest najsilniejsze (dotychczas zmierzone) pole magnetyczne we Wszechświecie.

Najsilniejsze pole magnetyczne we Wszechświecie? Jest niezwykle potężne

Indukcję pola magnetycznego określamy jednostką tesla (T). Na powierzchni naszej Ziemi indukcja magnetyczna wynosi 0,000065 T – to naprawdę niewiele. Fizycy ustalili, że gwiazdy neutronowe tworzą najpotężniejsze pola magnetyczne we Wszechświecie – przewyższające to, które znamy z powierzchni naszej planety Ziemi. Satelity, takie jak Insight-HXMT, badają je bezpośrednio przy pomocy techniki poszukiwania cech rozpraszania rezonansu cyklonowego.

Wymieniony satelita oraz naukowcy korzystający z jego możliwości odkrył cyklotronową linię absorpcyjną o energii 146 keV w rentgenowskiej gwieździe podwójnej Swift J0243.6+6124. Przekłada się to bezpośrednio na powierzchniowe pole magnetyczne stanowiące równowartość ~1,6 miliarda Tesli. W porównaniu do ziemskiego jest niemal 25 biliona razy silniejsze – czyli jednym określeniem, naprawdę dużo.

To nie pierwsze takie odkrycie

Jak można się spodziewać, to nie pierwsze odkrycie satelity Insight-HXMT i chińskich uczonych. Prawda jest taka, że dwa lata temu Chińczycy dokonali podobnego osiągnięcia, jednak odkryte w tym czasie najsilniejsze pole magnetyczne we Wszechświecie miało siłę 1 miliarda Tesli – czyli najnowsze odkrycie dotyczy pola o 60% silniejszego niż ostatnie (cyklotronowa linia absorpcyjna na poziomie 90 keV). Nieco później odkryto jeszcze mocniejsze pole magnetyczne, jednak tylko nieznacznie, bo na poziomie około 1,1 miliarda Tesli.

A w ogóle jak działa ten rentgenowski układ gwiazdy neutronowej? Są dwie gwiazdy – główna i towarzysząca, gdy ta druga wyrzuca gazy różnego rodzaju, tworząc dysk akreacyjny. Ten generuje plazmę (materię przypominającą gaz), a ta spada wzdłuż linii pola magnetycznego, przez co uwalnia się silne promieniowanie rentgenowskie, umożliwiające naukowcom z Ziemi zbadać siłę pola magnetycznego, właśnie na podstawie tego procesu.