kury
kury

Sztuczna inteligencja wsłucha się w gdakanie kur i określi ich stan

Przez lata trwa walka z hodowcami kur o ich należyte traktowanie. Jej rezultaty są różne, dlatego też pojawił się pomysł, by wykorzystać sztuczną inteligencję do nadzoru nad drobiem. Technologia będzie wsłuchiwać się w ich gdakanie, by określić ich stan. Tę innowacyjną metodę opracowali właśnie naukowcy w Hongkongu.

Sztuczna inteligencja wysłucha gdakania kur

Rocznie około 25 miliardów kurczaków jest hodowanych, a następnie – mówiąc wprost – zjadanych przez ludzi. Jednak nie wszystkie mają możliwość, podczas swojego dość krótkiego życia, przebywać w odpowiednich warunkach. Często są to po postu ciasne klatki, w których tłoczy się maksymalna ilość drobiu. To niestety wpływa nie tylko na komfort zwierząt, ale także prowadzi do rozwinięcia się różnych „kurzych” chorób, a w konsekwencji śmierci wielu z nich. W efekcie taka ferma przynosi straty, a mięso zestresowanych kurczaków jest gorszej jakości.

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu postanowili rozwiązać ten problem. Wykorzystali w tym celu sztuczną inteligencję, która miała za zadanie odróżnić różnego rodzaju gdakanie kur. Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne, gdyż kura w złym stanie gdacze w specyficzny sposób. Co więcej, jest to możliwe do wychwycenia nawet przez ucho człowieka.

Kurczaki są bardzo głośne, ale wołanie o pomoc jest głośniejsze i jest czymś, co moglibyśmy określić jako czysty dźwięk tonalny.

Tłumaczy prof. zachowania i dobrostanu zwierząt Alan McElligott z Uniwersytetu Miejskiego w Hongkongu.

Aby zbudować odpowiedni system, sztuczna inteligencja otrzymała dane uzyskane z ponad 5 tysięcy nagrań i na ich podstawie wyróżniła wołanie o pomoc.

Otrzymane wyniki zaskakują

Wyniki okazały się zaskakująco dobre. Jak podaje artykuł opublikowany w Journal of The Royal Society, AI udało się rozpoznać, aż 97 proc. dźwięków sugerujących zagrożenie. To odkrycie może być niezwykle przydatne w dużych fermach drobiu, gdyż pozwoli na bieżąco monitorować stan zdrowia kur.

Jak zapewniają naukowcy z Hongkongu, program może również być wykorzystywany przy nadzorowaniu świń oraz indyków. My dość niedawno informowaliśmy także o zestawach VR dla krów.