Mars_Express_pillars
fot. www.esa.int

Sonda Mars Express z Windowsem 98 po latach doczekała się aktualizacji

Zapewne wielu z Was, myśląc o Windowsie 98, śmieje się w duchu, wspominając stare czasy. Fakt – jeśli chodzi o system, jest on już dość przestarzały, jednak branża kosmiczna wciąż używa go na swoim statku kosmicznym Mars Express. Choć teraz to już „używała” – Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o zmianie oprogramowania.

Sonda Mars Express dostaje aktualizację oprogramowania

Oprogramowanie układowe orbitera MARSIS powstało na frameworku i bibliotekach z Windowsa 98. System, choć naprawdę stary, jak dotąd sprawował się w kosmosie bardzo dobrze. Dlatego też trochę to trwało, zanim zaczęto myśleć o jakichkolwiek zmianach w przestrzeni kosmicznej. Z założenia zmiana czegoś, co tam dobrze funkcjonuje, jest wysoce niepożądana.

W końcu jednak podjęto decyzję o tym, że aktualna technologia jest na tyle zaawansowana, iż warto jest podjąć ryzyko trudnej do wykonania operacji podmiany oprogramowania układowego. Warto zaznaczyć, że aktualnie Mars oddalony jest od Ziemi o 200 mln kilometrów i, choćby najmniejsze niepowodzenie w procedurze aktualizacji, może spowodować uszkodzenie orbitera. I, niestety, brak jest dostępnego fachowca, który naprawi usterkę na miejscu od ręki.

Nowe oprogramowanie już w użyciu

Należy zaznaczyć, że system Windows 98 w kosmosie nie jest tym, co znamy ze swoich komputerów. Choć oprogramowanie rzeczywiście korzysta z jego bibliotek, to zostało napisane na specjalne zamówienie i niemalże skrojone na miarę. W miarę upływu czasu przybywało coraz więcej problemów potrzebujących natychmiastowych rozwiązań.

Póki co nie są znane szczegóły na temat nowego oprogramowania. Wiadomo, że nie będzie ono już w pełni oparte na Windowsie. Być może będzie od początku do końca stworzone na potrzeby sondy. Znana jest natomiast jego nazwa — Mars 2022. Warto zaznaczyć, że nowe oprogramowanie jest w stanie uszeregować dostarczone informacje w ten sposób, aby odrzucić te niepotrzebne, co pozwana na eksplorowanie znacznie większego obszaru, niż miało to dotąd miejsce.

Przeprowadzona aktualizacja przebiegła bez zakłóceń. Liczy się na to, że Mars Express będzie w stanie pracować jeszcze wiele lat.