cruise
fot. Cruise

Autonomiczne samochody celowo zablokowały skrzyżowanie na kilka godzin

Autonomiczne auta firmy Cruise zrobiły bardzo dziwną rzecz. Bez żadnego powodu przyjechały na jedno ze skrzyżowań na ulicach San Francisco, a gdy do niego dotarły, zaparkowały tam, blokując w ten sposób ruch na kilka godzin. Co ciekawe, nikt nie wiedział, dlaczego to zrobiły. Wyglądało to tak, jakby to była ich autonomiczna decyzja. Później powód okazał się być bardziej prozaiczny. Na szczęście…

Auta Cruise zablokowały skrzyżowanie

Trzeba przyznać, że widok aut parkujących samodzielnie w ten sposób mógł zadziałać na wyobraźnię osób będących świadkami tego zdarzenia. Wyglądało to niemalże jak mini powstanie robotów przeciwko ludzkości. Jak już jednak wspomniałam, nie ma powodów do obaw. Powodem dziwnego zachowania samochodów Cruise były problemy z oprogramowaniem platformy zarządzającej ich pracą. Niektóre z pojazdów udało się zawrócić zdalnie, pozostałe wymagały interwencji osobistej człowieka.

Oczywiście cała sytuacja została dość obszernie opisana w serwisach społecznościowych. Pojawiło się mnóstwo postów relacjonujących moment, kiedy to osiem pojazdów zjechało niemal jednocześnie na ulice Gough i Fulton. Następnie parkując i blokując ruch.

Taksówki bez kierowcy na cenzurowanym

Cruise wprowadził swoje autonomiczne pojazdy na ulice San Francisco cztery miesiące temu w ramach próbnej usługi o nazwie robotaxi. Na początku testy zostały przeprowadzane na mieszkańcach, wożąc ich zupełnie za darmo. Kilka dni przed incydentem zaczęto pobierać opłaty od pasażerów.

Obecnie Cruise mają pozwolenie na przewożenie ludzi tylko w godzinach od 22:00 do 6 rano, gdyż wtedy na drogach jest zdecydowanie mniejszy ruch. Za kierownicą rzeczywiście nie znajdziemy żadnego kierowcy, auto wykonuje swój kurs samo. Czy w momencie zdarzenia pojazdy wiozły jakichś pasażerów? To nie jest do końca wiadome. Nie wiadomo również, jak zarządzający miastem zareagują na tę sytuację i czy nie skończy się to karą dla firmy za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze przewinienie samochód Cruise. Poprzednio pisaliśmy o przypadku, gdy został on zatrzymany przez policjantów. Byli bardzo zdziwieni, gdy nie zastali w nim kierowcy.