Starlink Maritime Antena

Ile kosztuje internet satelitarny Starlink dla łodzi, jachtu czy statku?

Starlink to zdecydowanie najpopularniejszy obecnie dostępny internet satelitarny na świecie. Lokalizacja ma ogromne znaczenie – dostęp do sieci zależy od możliwości technologicznych miejsca – na wodach (morzu, oceanie) nie ma masztów sieci 4G, 5G czy światłowodu, więc jedynym rozsądnym wyborem może być właśnie internet satelitarny. I tutaj z pomocą przychodzi nowa oferta Starlink Maritime, stworzona z myślą o łodziach.

Starlink Maritime – internet satelitarny specjalnie dla łodzi

Starlink Maritime to najnowsza oferta internetu satelitarnego, która została stworzona z myślą o użytkownikach, którzy są w ruchu, ale na wodzie. Zatem możliwość uzyskania dostępu do szybkiego internetu zyskają łodzie, jachty, a także statki. Specjalna oferta producenta ma gwarantować prędkość pobierania maksymalnie do 350 Mb/s, czyli nieco więcej niż typowa wartość pobierania dla internetu światłowodowego, zaś wysyłania – do 40 Mb/s. Oczywiście, nie jest to największa przepustowość, natomiast dla łodzi, gdzie dostęp do sieci dotychczas był utrudniony, to bardzo solidna opcja.

Warto dodać, że taka przyjemność ma swoją wysoką, choć uzasadnioną cenę. Koszt sprzętu, pozwalającego odbierać internet Starlink Maritime, to 10000 dolarów (równowartość ~ 47000 złotych), za który oczywiście trzeba zapłacić z góry. Co więcej, miesięczna opłata za internet dla łodzi również wcale nie jest niska – sama usługa kosztuje 5000 dolarów na każdy miesiąc. Oczywiście, gdy usługa nie jest wykorzystywana, klient może ją zapauzować, lecz nie zmienia to faktu, że tanio nie jest.

Starlink Maritime
źródło: Starlink

Opcja dla najbogatszych

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że to opcja dla najbogatszych użytkowników – aby kupić internet na łódź, trzeba ją wpierw mieć. Cena sprzętu jest uzasadniona tym, że antena została przystosowana z myślą o warunkach, jakie panują na morzach i oceanach. Anteny mają utrzymać połączenie na wzburzonych morzach, nawet podczas silnych sztormów.

Usługa jest już dostępna dla klientów z Europy – pokrywając całe Morze Śródziemne, część Bałtyckiego, zachodnie wybrzeża Starego Kontynentu, wybrzeża Stanów Zjednoczonych, Chile, Argentyny, Brazylii, Australii, a także Nowej Zelandii. Natomiast w czwartym kwartale br. zasięg znacząco się zwiększy – obejmując część Atlantyku, Oceanu Indyjskiego i Spokojnego, a od pierwszego kwartału 2023 roku wody na całym świecie będą odbierały internet satelitarny Starlink Maritime.