krowy w goglach vr
(źródło: The Sun)

Hodowca założył krowie okulary VR. Efekt dość zaskakujący

Eksperyment, przeprowadzony przez tureckiego hodowcę bydła udowodnił, że dla każdego znajdzie się miejsce w wirtualnej rzeczywistości. Nawet dla biało-brązowej krowy. Brzmi to niesamowicie zabawnie i abstrakcyjnie, ale VR przynosi korzyści dla rolnictwa.

VR, cyberkrowy i metaverse, czyli piękna ballada o mleku

Sieć okrążyła informacja o interesującym dokonaniu Izzeta Kocaka. Turecki hodowca powstanowił odtworzyć eksperyment, który przeprowadzono na krowach w Rosji kilka lat temu. Mężczyzna ubrał krowom gogle wirtualnej rzeczywistości i wyświetlał obrazy zielonej, skąpanej w słońcu łąki. W okresie zimowym to wyjątkowo rzadki widok, również w Turcji.

Trzeba przyznać, że przenoszenie bydła do VR to niesamowicie dziwne rozpoczęcie 2022 roku, lecz eksperyment pozwolił zaobserwować ciekawą zależność. Krowy, które niejako zmuszono do oglądania cudownego pastwiska, wykazywały o wiele niższy poziom stresu oraz produkowały więcej mleka.

krowy w goglach vr
(źródło: The Sun)

Izzet Kocak zapewnia, że krowy, zamknięte w bydlim metaverse, produkowały 27 litrów mleka dziennie. To o 5 litrów więcej niż ich rówieśniczki, które zaszczytu noszenia gogli nie dostąpiły. Możemy tu więc mówić już o wymiernych korzyściach, bowiem przyrost w produkcji to ponad 20 procent. Hodowca jest z tego wyniku tak bardzo zadowolony, że ma zamiar zakupić 10 kolejnych headsetów VR.

Co więcej, zwiększenie produkcji mleka przez krowy z goglami VR to znakomita informacja – nieco inny eksperyment, którego obiektem były krowy z tej hodowli, nie wpłynął na zwierzęta w zauważalnym stopniu. Właściciel hodowli postanowił bowiem przetestować, czy puszczanie muzyki klasycznej zmieni zachowanie krów lub ilość pozyskiwanego z nich mleka. Jak się okazuje, krowy preferują ekspozycję na wrażenia wizualne, aniżeli na dźwięk.

krowy w goglach vr
(źródło: The Sun)

Choć krów w opisywanej hodowli znajduje się aż 180, z pewnością pierwsze zwierzęta, które mają okazję zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości, wkrótce zaczną „zarabiać na siebie”. Kto wie, być może Kocak stanie się wkrótce właścicielem pierwszej na świecie farmy cyberkrów?

Czy to już będzie muutrix? Znając życie odpowiedzi już na nas czekają w metaverse.