Meta Quest 2 - najpopularniejsze gogle VR na rynku
Gogle Quest 2 z podpiętym kablem USB (źródło: Meta)

Meta porzuca własny system operacyjny. Android jednak nie ma sobie równych

Po co tworzyć nowe rozwiązanie, skoro obecne jest wystarczające? – tak zapewne pomyśleli pracownicy firmy Meta, dumając nad sensem stworzenia własnego systemu operacyjnego na swoje gogle AR i VR. Android okazał się jednak lepszy.

Android pokonał kolejnego przeciwnika, zanim ten w ogóle wszedł na rynek

Choć mówi się, że Android to system niewystarczająco uniwersalny, zielonego robocika można znaleźć niemal wszędzie. Smartfony, tablety, lodówki, telewizory, smartwatche, a nawet gogle VR. Oculus Quest 2 jest jednym z takich urządzeń, a Meta ma ponoć w planach wydanie kolejnego produktu z serii Quest. Nowe gogle również będą działać w oparciu o system autorstwa Google.

Okazuje się, że stworzenie dedykowanego systemu operacyjnego, nazywanego roboczo XROS, nie było dla firmy opłacalne. I, choć oczywiście dałoby to Mecie większą kontrolę nad swoimi produktami oraz umożliwiłoby wykorzystanie pełni potencjału gogli rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości, pozostałe czynniki nie okazały się wystarczająco korzystne, by kontynuować rozwój własnego oprogramowania.

Z jednej strony jest to zrozumiałe, gdyż układy Qualcomma, wykorzystywne również w Oculus Quest 2 i innych urządzeniach Mety, świetnie współpracują z systemem Google. Z drugiej jednak, własny system operacyjny dałby producentowi sporą niezależność i pozwolił na zapewnienie dłuższego wsparcia, niż w przypadku wdrażania gotowego rozwiązania innej firmy.

Oculus Quest 2
Gogle Quest 2 nie otrzymają, póki co, nowego systemu operacyjnego | fot. Oculus

XROS nie będzie. A może jednak będzie

Gabriel Aul, wiceprezes ds. Inżynierii VR w Meta, poinformował niedawno na swoim koncie na Twitterze, że w firmie trwa badanie różnych kierunków rozwoju systemów operacyjnych dla XR (połączenia Rozszerzonej, Wirtualnej i Mieszanej Rzeczywistości), a w dodatku zapewnił, że zespół zajmujący się projektem ma się jedynie poszerzać, a nie kurczyć, zachęcając do składania aplikacji w dostępnych ofertach o pracę.

I rzeczywiście, ofert pracy jest sporo i nic nie zapowiada zmniejszonego zapotrzebowania na pracowników obeznanych w AR czy VR. Może to wskazywać, że Android jest obecnie najlepszym dostępnym rozwiązaniem, a firma zrezygnowała wyłącznie z jednego z testowanych systemów operacyjnych dla swoich gogli.

Przyszłość XROS jest zatem dość niejasna. Pewne jest obecnie jedno – Android, póki co, pozostaje niedościgniony także w kwestii systemów na gogli VR. Czy w najbliższym czasie się to zmieni? To się dopiero okaże.