Prawie-premiera PlayStation VR2 - znamy specyfikację, nie znamy wyglądu

Prawie-premiera PlayStation VR2 – znamy specyfikację, nie znamy wyglądu

Kto przespał ostatnią noc, ten przespał też zapowiedź kolejnej generacji gogli VR od Sony. PlayStation VR2, bo o nich mowa, ujawniły przed nami swoje największe tajemnice. Ale nie wszystkie – o tym dalej.

CES idzie w nieco innym kierunku

Targi CES nigdy nie były wyjątkowo gamingowe. Podczas ich trwania poznawaliśmy najwięcej sprzętu z działu AGD oraz telewizorów. Od jakiegoś czasu powoli zaczyna się to zmieniać i targi stają się faktycznie targami elektroniki konsumenckiej, a nie – jak wcześniej – ze szczególnym uwzględnieniem dużego sprzętu. 

W 2020 roku na styczniowych targach CES, Sony pokazało logo PlayStation 5 i podzieliło się bardzo zdawkowymi informacjami na temat konsoli, która trafiła na rynek kilka miesięcy później – dokładnie w listopadzie. Co prawda producent tego nie potwierdził, ale – szukając analogii pomiędzy wydarzeniem z 2020 i bieżącego roku – być może na oficjalną zapowiedź PlayStation VR2 też przyjdzie nam czekać do końcówki roku.

PlayStation VR2 – co już wiemy? Specyfikacja gogli Sony

No bo właśnie – dzisiejsza premiera PlayStation VR2 to trudno nazwać pełną premierą. Czego bowiem o konsoli nie wiemy, to tak ważne informacje, jak wygląd samego urządzenia oraz kontrolera. Nie wspominając już o cenie czy konkretnej dacie dostępności w sprzedaży – co to, to nie. Mamy za to szczegóły na temat parametrów technicznych i możliwości gogli Sony.

Specyfikacja PlayStation VR2 obejmuje wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2000×2040 pikseli na każde oko, z częstotliwością odświeżania 90 lub 120 Hz oraz polem widzenia wynoszącym ok. 110°.

W goglach zaimplementowano 6-osiowy system wykrywania ruchu (3-osiowy żyroskop & 3-osiowy akcelerometr), mikrofon oraz 3.5 mm jack audio. Urządzenie zaoferuje też cztery kamery (na hełmie, kontrolerze oraz dwie do śledzenia ruchu gałek ocznych), jak również wibracje w hełmie. Całość łączy się z konsolą PlayStation 5 przez USB typu C.

A coś o kontrolerze, drogie Sony?

Całości dopełni kontroler, wyposażony w USB typu C i moduł Bluetooth 5.1. Oczywiście nie mogło także i w jego przypadku zabraknąć masy czujników – będą to: 6-osiowy system czujników ruchu (3-osiowy żyroskop & 3-osiowy akcelerometr), detekcja dotyku oraz śledzenie pozycji za pomocą IR.

Kontroler PlayStation VR2 zapewni też adaptacyjne triggery (R2 & L2) oraz haptyczne wibracje. A jakie przyciski zaoferuje? Na prawej ręce: Przyciski PS, Options, Kółko, Krzyżyk, R1, R2, prawa gałka analogowa, R3, natomiast na lewej: Przyciski PS, Create, Trójkąt, Kwadrat, L1, L2, lewa gałka analogowa, L3.

Na temat wyglądu kontrolera wiemy, że ma mieć kształt orbity i być wygodniejszy niż w poprzedniej generacji. Spójrzcie zresztą sami (wygląd kontrolera Sony ujawniło 9 miesięcy temu):

Prawie-premiera PlayStation VR2 - znamy specyfikację, nie znamy wyglądu
Fot: Sony

Horizon Call on the Mountain – pierwsza ekskluzywna gra na PlayStation VR2

Na temat samej gry nie będę się rozpisywać. Po prostu łapcie zwiastun: