Inteligentny ekran Samsung Home Hub centrum dowodzenia całym domem

Inteligentny ekran Samsung Home Hub centrum dowodzenia całym domem

Samsung nie próżnuje i nieustannie rozwija swój system inteligentnych urządzeń SmartThings. Wkrótce w ofercie producenta pojawi się produkt będący świetnym uzupełnieniem Smart Home, opartego o rozwiązanie koreańskiego producenta – inteligentny ekran Samsung Home Hub.

Wpis został zaktualizowany o nowe informacje w dniu 6.01.2022

Zarządzaj wszystkimi urządzeniami SmartThings

Nowe urządzenie zostało zaprezentowane podczas targów CES 2022. Inteligentny wyświetlacz Samsung Home Hub przyniesie użytkownikom możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami podłączonymi do systemu SmartThings. Urządzenie wygląda jak 8,4-calowy tablet zadokowany w okrągłej podstawce, posiada dwa mikrofony oraz dwa głośniki.

Ekran ma być czymś pomiędzy smartfonem, a głośnikiem, skupiając się na wygodnym sterowaniu Smart Home. Pozwoli on na kontrolowanie takich urządzeń, jak żarówki, kamery, oczyszczacze powietrza, klimatyzatory i nie tylko.

Samsung Home Hub da użytkownikom również dostęp do panelu SmartThings Energy, co sprawi, że będzie on jeszcze lepszym centrum dowodzenia całym domem. Dostępność tej usługi przyniesie użytkownikom wygodę zarządzania domowym budżetem oraz spersonalizowane rekomendacje, dzięki którym wszyscy domownicy będą mogli przyczynić się do zmniejszenia zużycia prądu.

Na pokładzie znajdą się również inne usługi z ekosystemu Samsunga, takie jak SmartThings Air, służąca do zarządzania klimatyzatorami i oczyszczaczami powietrza, czy też SmartThings Home Care Wizard monitorująca wszystkie inteligentne urządzenia pod kątem awarii oraz zużytych części. W organizacji harmonogramu domowych obowiązków pomoże panel SmartThings Clothing Care, który wyświetli zalecenia dotyczące prania i suszenia ubrań.

Lepszy niż inni?

Zapowiedź nowego produktu Samsunga może nie wywoływać zbyt wielu emocji, bowiem nie jest to pierwsze urządzenie przeznaczone do sterowania domem. Ba, takowe znajdują się w ofercie Apple (głośniki HomePod), Amazona (głośniki z Alexą, ekran Echo Show 15) czy też Google (głośniki z asystentem, ekrany Nest). Odnoszę jednak wrażenie, że Samsung ma szansę zrobić to lepiej, niż konkurencja.

Ekran Home Hub różni się od Echo Show 15 i Nest Hub Max przede wszystkim orientacją. Jest on przeznaczony do umieszczenia w pionie, w przeciwieństwie do pozostałej dwójki, operującej w poziomie. W związku z tym, użytkownicy, korzystający z Home Huba, ujrzą interfejs bardziej zbliżony do doskonale znanej im aplikacji SmartThings na smartfony. Zastosowanie pionowego wyświetlacza to również brak udziwnienia dla posiadaczy lodówek z ekranem Family Hub.

Pozostałe urządzenia innych producentów również dość mocno skupiają się na obsłudze z wykorzystaniem asystentów głosowych, co nie zawsze sprawdza się najlepiej. Samsung stawia tym razem przede wszystkim na dopracowanie działania samego ekranu i obsługi dotykiem. Home Hub nie został jednak pozbawiony asystenta głosowego Bixby i sterowanie za pomocą głosu jest możliwe.

Zupełnie odrębną kwestią pozostaje, oczywiście, liczba sprzętów dostępnych w ramach usługi SmartThings. Sytuacja ta powinna się jednak wkrótce poprawić, gdyż już niebawem standard Matter ma zostać wprowadzony na rynek.

Na brak funkcji z pewnością nie będą narzekać posiadacze sprzętów RTV i AGD marki Samsung – w oparciu o nie można stworzyć bardzo wygodny ekosystem, a Home Hub najpewniej będzie chętnie wybierany przez osoby wybierające produkty tej marki.

Nie jest znana cena nowego urządzenia. Producent podał, że będzie ono dostępne w sprzedaży w Korei Południowej w marcu 2022 roku, a następnie jego dostępność zostanie rozszerzona na pozostałe kraje. Warto jednak dodać, że usługa SmartThings Energy wciąż pozostaje dostępna wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Korei Południowej.