Polscy naukowcy stworzyli sztuczną inteligencję, która pomoże w leczeniu stawu skokowego

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną inteligencję, która pomoże w leczeniu stawu skokowego

Zastosowania sztucznej inteligencji to nie tylko rozrywka i wygoda, czego świetnym dowodem może być nowe dzieło naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Wykorzystali oni AI do analizy obrazu radiologicznego, co może znacznie przyspieszyć pracę lekarzy w przyszłości.

Sztuczna inteligencja wspomoże radiologów

Rozwój sztucznej inteligencji stał się na przestrzeni ostatnich lat bardzo dynamiczny i nic nie zapowiada tego, by miał w najbliższym czasie wyhamować. Są ku temu powody, bowiem AI może wkrótce wspomóc lekarzy i zminimalizować skutki niedoboru specjalistów w systemie ochrony zdrowia.

Smarter Diagnostics to spin-off prowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Bartosza Boruckiego i dr Norberta Kapińskiego. W projekcie wykorzystano możliwości sztucznej inteligencji do wsparcia radiologów w procesie analizy.

Program Smarter Achilles MRI wykorzystuje głębokie sieci neuronowe podczas analizy badania stawu skokowego z wykorzystaniem technologii rezonansu magnetycznego. Dzięki temu, za pomocą zaledwie kilku kliknięć, lekarz może uzyskać dane na temat wielkości zmian struktury tkanek, obrzęku i innych danych w obrębie stawu skokowego.

Sztuczna inteligencja analizuje obrazy radiologiczne pacjentów i tworzy bazę danych, pozwalającą na przeanalizowanie zmian w stanie zdrowia na przestrzeni kilku tygodni. Ułatwia to śledzenie procesu leczenia i lepszą personalizację rehabilitacji.

Wszystkie informacje są prezentowane w formie uproszczonych wykresów. Ułatwia to lekarzowi przeprowadzanie dokładnej analizy, wskazując na najważniejsze czynniki, które powinien skontrolować przed postawieniem diagnozy i dalszą konsultacją z pacjentem. Ma to również zmniejszyć liczbę błędów diagnostycznych.

AI dojrzało do medycyny

Stworzenie Smarter Achilles MRI bazowało na latach wcześniejszych doświadczeń w obrębie wspomagania komputerowego. Jak podaje Kapiński, dzięki obszernym danym, z którymi naukowcy mogli pracować, a także dojrzałości wykorzystywanych przez nich technologii, wprowadzenie sztucznej inteligencji do szpitali stało się możliwe.

Rewolucja AI już na dobre zagościła w naszych domach, telefonach komórkowych czy mediach społecznościowych, ale szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji początkowo omijało środowiska medyczne. Było to zrozumiałe ze względu na wyśrubowane w tej dziedzinie wymagania, dotyczące walidacji algorytmów i rozbudowane procesy regulacyjne. Dynamiczny rozwój technologii stał się jednak katalizatorem zmian, otwierając drzwi do budowy szeroko zwalidowanych rozwiązań o wysokiej dokładności, którym lekarze zaczynają ufać i coraz chętniej zostają ich użytkownikami.

dr Norbert Kapiński, CTO Smarter Diagnostics

Program Smarter Achilles MRI świetnie sprawdza się w prewencyjnym monitorowaniu stanu ścięgien, co przydaje się w medycynie sportowej. Pierwsze kliniki, w ramach współpracy z Smarter Diagnostics, uzyskały bezpłatny dostęp do narzędzia w ramach pilotaży. Dzięki temu, radiologowie otrzymali dostęp do wysokiej jakości wsparcia w procesie analizy stanu zdrowia swoich pacjentów.

Trzymam kciuki za dalszy rozwój projektu. Miejmy nadzieję, że w przyszłości sztuczna inteligencja wspomoże lekarzy w jeszcze większej liczbie zadań, przekładając się na poprawę jakości polskiego systemu ochrony zdrowia.