Movano Ring Inteligentny pierścień
fot. Movano

Inteligentny pierścień Movano Ring pomoże w monitorowaniu chorób przewlekłych

Amerykańska firma Movano wkrótce wypuści na rynek inteligentny pierścień, którego zadaniem będzie monitorowanie zdrowia osób przewlekle chorych. Czy ma on szansę pokonać obecnego lidera rynku, czyli Oura Ring?

Choroby przewlekłe pod kontrolą, dzięki Movano Ring

Movano Ring to inteligentny pierścień, który ma ambicje powalczyć z Oura Ringiem. Jak podaje producent, będzie on mierzył podstawowe wskaźniki, takie jak tętno, oddech, natlenienie krwi, temperaturę ciała czy też kroki, a następnie analizował powiązania między nimi. Movano twierdzi, że dzięki zaobserwowaniu pewnych zależności można będzie łatwiej kontrolować przebieg chorób przewlekłych.

Dedykowana aplikacja będzie informowała użytkowników o wpływie jednego czynnika na drugi, na przykład ilość wysiłku fizycznego na długość snu lub zmiany tętna. Nie jest to co prawda niesamowicie innowacyjne rozwiązanie, lecz forma graficzna, w jakiej mają być prezentowane dane oraz interesujące opisy mają sprawić, że przeciętny Kowalski bez problemu zrozumie wpływ jednej zmiennej na inne, co zachęci go do prowadzenia zdrowszego trybu życia.

Wśród innych zalet producent wymienia elegancki wygląd i design odbiegający od typowych wearables. Jak mówi CEO Movano, Dr. John Mastrototato, Movano Ring został zaprojektowany jako pierścień dla kobiet w każdym wieku. Jest to odstępstwo od dość wyraźnie panującego trendu na maskulinizowanie urządzeń ubieralnych, którym nadaje się zauważalnie większe rozmiary i mało kobiecy wygląd.

Ambitne plany na stworzenie prawdziwego sprzętu medycznego

CEO firmy podkreśla, że ma spore ambicje, jeśli chodzi o wypuszczenie na rynek prawdziwej aparatury medycznej. Movano pragnie wprowadzić na rynek podobne urządzenie ubieralne, zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków jako urządzenie medyczne drugiej klasy.

Umożliwiłoby to dodanie rzetelnego monitorowania funkcji życiowych, takich jak tętno czy oddech, a także monitorowanie SpO2, glukozy, ciśnienia czy częstotliwości oddechów. Użytkownicy takiego urządzenia mogliby mieć pewność, że zbierane dane są dokładne oraz udostępnić je lekarzowi w razie zajścia potrzeby np. diagnozy stanu zdrowia na przestrzeni kilku dni.

Uzyskanie odpowiedniego zezwolenia przez inteligentny pierścień byłoby więc sporym osiągnięciem, a równocześnie przebiciem funkcjonalności dostępnych w urządzeniach Apple czy Fitbit. Wciąż jednak trwają badania kliniczne i analizy dokładności pomiarów. Trzeba jednak przyznać, że Movano celuje niesamowicie wysoko, lecz ten trud może się opłacić, jeśli doprowadzi do przełomu na rynku urządzeń ubieralnych.

Movano Ring zadebiutuje już wkrótce, podczas targów CES 2022 odbywających się w przyszłym tygodniu. Producent planuje wprowadzić testową wersję urządzenia do sprzedaży już w drugiej połowie 2022 roku. Inteligentny pierścień będzie dostępny w czterech wersjach kolorystycznych: czarnej, srebrnej, złotej i miedzianej.