Samsung Galaxy Watch 4 Classic
Samsung Galaxy Watch 4 Classic (fot. Tabletowo)

Sterowanie Smart Home stało się prostsze. Aplikacja Home Assistant debiutuje na Wear OS

Od teraz sterowanie wszystkimi inteligentnymi urządzeniami w domu będzie na wyciągnięcie ręki. Aplikacja Home Assistant, doskonale znana fanom rozwiązań Smart Home, została udostępniona na zegarki z systemem Wear OS.

Czym jest Home Assistant?

Home Assistant to projekt open source, skupiony na integracji i automatyzacji systemów Smart Home. Oprogramowanie pozwala na sprawne zarządzanie wieloma urządzeniami znajdującymi się w naszym domu. Dzięki Home Assistant możliwe jest zintegrowanie wciąż rosnącej liczby systemów inteligentnych domów.

Co to oznacza w praktyce? Niezależnie, czy zakupiony przez użytkownika produkt jest kompatybilny z HomeKit, Asystentem Google, Alexą, SmartThings czy autorskim rozwiązaniem producenta, może być on zintegrowany z Home Assistantem i wygodnie kontrolowany. Wszystko to niezależnie od posiadanej platformy, wykorzystywanego asystenta głosowego czy też innych smart urządzeń w domu.

Asystent Google
fot. Unsplash

Liczba integracji wymienionych na stronie internetowej Home Assistant wynosi na dzień dzisiejszy 1884. Wśród nich znajdują się zarówno te największe systemy (HomeKit, Asystent Google), nieco mniejsze (Sonos, IKEA TRADFRI) jak i takie, o których większość osób, w tym ja, słyszy po raz pierwszy. Wszystko to dzięki otwartemu kodowi i wsparciu zapewnianemu przez społeczność HA.

Największym minusem tego systemu jest brak bezobsługowości procesu konfiguracji. By przejść z dotychczasowych rozwiązań na Home Assistant, należy się trochę nagimnastykować, lecz odrobina technologicznego DIY z pewnością się opłaci.

Home Assistant na Twoim nadgarstku

Na blogu projektu Home Assistant pojawił się wpis informujący o udostępnieniu aplikacji na zegarki z systemem Wear OS. Jak podają twórcy, aplikacja jeszcze przez kilka miesięcy pozostanie w fazie beta, lecz jest ona już na tyle funkcjonalna, że postanowili udostępnić ją całej społeczności.

Dzięki niej, sterowanie naszym Smart Home staje się jeszcze prostsze. Nowa aplikacja na smartwatche pozwala sterować siedmioma wybranymi przez użytkownika urządzeniami bez konieczności wyciągania smartfona z kieszeni.

Co więcej, jest ona dostępna zarówno dla użytkowników starszych urządzeń z Wear OS 2, jak również na najnowszych smartwatchach, działających pod kontrolą Wear OS 3. Twórcy zadbali przy tym o odrobinę świeżości w designie i stworzyli interfejs aplikacji wykorzystując elementy wizualne trzeciej odsłony systemu. Jak widać, całość jest nie tylko praktyczna, ale i wygląda znakomicie.

Aplikację Home Assistant dla smartfonów z Androidem i zegarków z Wear OS możecie pobrać ze Sklepu Google Play. Aplikacja dla iPhone’a, iPada, Maca oraz Apple Watcha dostępna jest w App Store.