Logo (źródło:

System Google Home niemal gotowy na premierę Matter

Matter to nadchodzący, zunifikowany standard urządzeń Smart Home. Niesie on za sobą sporo zmian w obsłudze systemów inteligentnych domów, a co za tym idzie – wymaga jeszcze trochę czasu oraz pracy ze strony angażujących się w projekt producentów. Google postanowiło nie czekać do ostatniej chwili i, choć Matter pojawi się dopiero w przyszłym roku, przygotowało się na debiut jednolitego systemu Smart Home.

Google Home po raz pierwszy, Google Home po raz drugi…

Warto przypomnieć, że nieco ponad dwa lata temu Google postanowiło przekształcić swoją markę produktów Smart Home. Wtedy to system Google Home zmienił się w Google Nest, znany dzisiaj przede wszystkim z inteligentnych głośników. W międzyczasie pojawiła i rozpowszechniła się także marka Asystenta Google, promowanego jako inteligentne centrum dowodzenia wszystkimi usługami Google i nie tylko. Producent postanowił jednak powrócić do szyldu Google Home, który obejmie wszystkie urządzenia, mające wejść w skład Matter.

Google home matter
(źródło: Google)

A co tak właściwie się zmieniło z perspektywy zwykłego użytkownika? Szczerze mówiąc, póki co, niewiele. Wprowadzone zmiany to przede wszystkim ujednolicenie marki i budowa fundamentów pod ujednolicony system Matter, którego premiera została zaplanowana na 2022 rok. Zostało również zapowiedziane wsparcie dla istniejących urządzeń, które obsłużą Matter oraz protokół Thread, w tym istniejące urządzenia Nest oraz sprzęty działające pod kontrolą Androida.

Sporo zmian, których jeszcze nie dostrzegamy

Nie oznacza to jednak, że Google ogłosiło „markę-wydmuszkę”. Sporo zmian dotyczy obecnie wyłącznie deweloperów aplikacji i producentów systemów Smart Home. Producent pokazał nowe narzędzia dla programistów, stworzone specjalnie pod zaktualizowany system Google Home.

Dodatkowo, już na początku 2022 roku zostanie udostępnione Centrum Deweloperskie Google Home, gdzie twórcy urządzeń, takich jak smart żarówki czy smart głośniki, będą mogli dowiedzieć się więcej na temat tworzenia aplikacji i produktów wspierających standard Matter.

Google home matter
(źródło: Google)

Aplikacja Google Home otrzyma parę nowych funkcji

Google ma zamiar dopieścić aplikację Google Home i wyposażyć ją nie tylko w obsługę urządzeń wspierających Matter, ale także zachęcić użytkowników do korzystania z niej. Ma zamiar tego dokonać np. poprzez informowanie użytkowników o funkcjach ich akcesoriów Smart Home, które są dostępne, lecz nie są przez nich używane.

Google home matter
(źródło: Google)

Wszystkie te kroki mają na celu stworzenie jednolitego systemu Smart Home, wspartego sieciowym standardem Thread. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już wkrótce sterowanie urządzeniami obsługującymi Google Home (a także Apple HomeKit, Amazon Alexa i inne) będzie łatwe i możliwe z wykorzystaniem dowolnej usługi, którą wybierze użytkownik. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że Matter m.in. doda obsługę urządzeń z serii Nest do aplikacji Apple Home.

Zdaje się, że to dopiero początek prac nad całym ekosystemem inteligentnych urządzeń. Niemniej jednak liczę, że oczekiwanie na premierę Matter się opłaci, a zunifikowanie wszystkich systemów smart home będzie możliwe już w przyszłym roku.