Google Home Google Nest

Urządzenia Google Nest mają otrzymać „co najmniej 5 lat wsparcia technicznego”

Jedną z najważniejszych cech urządzeń smart home jest to jak bardzo dbają o nasze bezpieczeństwo i prywatność. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Google Nest, popularna rodzina akcesoriów do inteligentnego domu, może się na tym tle korzystnie wyróżnić. W poście udostępnionym na blogu Google wymieniono sześć strategii poprawy bezpieczeństwa i prywatności urządzeń Google Nest, a najbardziej interesujący jest punkt, który obiecuje „co najmniej 5 lat wsparcia technicznego”.

Nie wszystkie sposoby, które wymieniono na blogu są nowe. Google wspomina, że inwestuje w badania nad bezpieczeństwem – w tym punkcie pojawia się Google Vulnerability Reward Program, który oferuje nagrody osobom trzecim za testowanie urządzeń Google Nest i zgłaszanie wykrytych błędów. O programie mogliśmy usłyszeć już w 2010 roku.

Obrazek przedstawia "Sprawdzanie zabezpieczeń" konta Google i sytuację, w której wszystko działa jak należy.
Jeśli po kliknięciu w Security Checkup, czy też po polsku „Sprawdzanie zabezpieczeń”, wszystko jest podświetlone na zielono to znaczy, że nasze konto jest bezpieczne.

Jedną z obecnych już strategii jest też Security Checkup, który pozwala nam sprawdzić zabezpieczenia konta Google. W tym samym punkcie wspomina się też o „wykrywaniu podejrzanej aktywności” oraz o dwustopniowej weryfikacji. Myślę, że użytkownicy jakiegokolwiek konta Google byli już świadomi tych technik dbania o swoje bezpieczeństwo.

Google Nest dużo obiecuje, ale czy jest się z czego cieszyć?

W ten sposób dochodzimy do punktu numer 4, czyli tego, który obiecuje co najmniej 5 lat wsparcia technicznego po premierze dla urządzeń Google Nest. Zgodnie z informacjami 9To5Google, wsparcie ma się skupiać na eliminowaniu błędów oprogramowania i regularnych aktualizacjach systemu. Chociaż 5 lat to nie jest tak długi okres na jaki wygląda, to jednak kryje się tutaj pewna niespodzianka.

Chodzi o to, że ten okres może być dłuższy w przypadku niektórych urządzeń. I są na to dowody. Kamera Nest Cam Indoor została wprowadzona na rynek w 2015 roku. Za tydzień minie równo 6 lat od momentu debiutu, a Google dalej zapewnia jej wsparcie techniczne. Osobiście korzystam w mieszkaniu z głośnika Google Nest Mini i ucieszyłoby mnie, gdyby on też był wspierany dłużej niż te 5 lat.

Nowy standard bezpieczeństwa dla urządzeń Google Nest

Drugim bardzo ważnym punktem jest ten, który mówi o nowym standardzie bezpieczeństwa. Mianowicie, chodzi o to, że wszystkie urządzenia Google Nest wypuszczone na rynek w 2019 roku lub później są zabezpieczone poprzez nowe standardy firm trzecich takie jak ioXt. W tym konkretnym przykładzie, za standard odpowiedzialna jest Internet of Secure Things Alliance, która zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo urządzeń IoT.

Obrazek przedstawia urządzenie Google Nest Mini.
Google Nest Mini. Zgodnie z oświadczeniem Google powinien być wspierany co najmniej do 2024 roku. fot. 9To5Google

Co ciekawe, smartfony Pixel 4 i Pixel 4a otrzymały ten sam standard bezpieczeństwa. Wracając do planów poprawy bezpieczeństwa, Google wspomina o stosowaniu tzw. Verified Boot, czyli protokołu, który sprawdza oprogramowanie przy każdym uruchomieniu danego urządzenia.

Myślę, że podejście Amerykanów do urządzeń Google Nest na dobre wpłynie na branżę. W końcu, teraz gdy prawie każde z akcesoriów jakie możemy zainstalować w domu jest podłączone do internetu, nasze prywatność i bezpieczeństwo są szczególnie ważne. Miejmy nadzieję, że Google nie skończy na samych obietnicach.