Pomiar tętna za pomocą żarówki? Od teraz to możliwe

Pomiar tętna za pomocą żarówki? Od teraz to możliwe

Inteligentne żarówki nie są nowością. W ciągu kilku ostatnich lat na rynku pojawiły się najróżniejsze ich modele. Funkcjonalność zwykle jednak ograniczała się jedynie do możliwości sterowania światłem za pomocą smartfona, a niekiedy również zmianie jasności, barwy czy kolorów. Firma Sengled postanowiła wyjść poza schemat, dodając do swojego nowego produktu rozmaite czujniki zdrowotne.

Nie tylko pomiar tętna

Sengled zajmuje się produkcją urządzeń smart home, bazujących głównie na standardzie ZigBee. Te akcesoria, podobnie jak na przykład Philips Hue czy IKEA Tradfri, wymagają kompatybilnej bramki, aby móc współpracować z większością smart asystentów. Bramka oparta na standardzie ZigBee wspiera również HomeKit.

Firma w swoim portfolio posiada również żarówki, które można podłączyć bezpośrednio do sieci Wi-Fi, co umożliwia ich obsługę za pomocą Amazon Alexa, Google Home, a także Samsung SmartThings, bez konieczności korzystania z dodatkowej bramki.

Pomiar tętna za pomocą żarówki? Od teraz to możliwe
Sengled Smart Health Monitoring Light

Sengled Smart Health Monitoring Light wyróżnia się wśród konkurencji już swoją nazwą. Żarówka bowiem, oprócz powszechnych inteligentnych funkcji, umożliwia pomiar tętna oraz temperatury ciała. Czujniki radarowe, w które wyposażone zostało urządzenie Sengled, umożliwiają także wykrywanie oraz pomiar snu. Żarówkę można połączyć zarówno za pomocą Wi-Fi, jak i Bluetooth.

W przypadku posiadania wielu żarówek Sengled, połączą się one w jedną sieć, co umożliwi jeszcze dokładniejsze wykrywanie zachowania człowieka, w tym upadek. Tutaj szczegółów jeszcze nie znamy, ale być może żarówka będzie w stanie powiadomić bliskich lub nawet zadzwonić pod numer alarmowy, tak jak zegarek Apple.

Cena i szczegóły

Firma Sengled nie podzieliła się jeszcze ceną prezentowanego produktu. Dużym plusem jest brak konieczności dokupowania osobnej bramki, która w przypadku innych producentów stanowi często koszt większy niż sama żarówka. Żarówka ma być dostępna pod koniec 2022 roku.

Smart Health Monitoring Light nie jest jedyną nowością zaprezentowaną przez firmę Sengled na CES 2022. Innym ciekawym produktem jest pasek LED, przeznaczony na tył telewizora, który za pomocą niewielkich rozmiarów kamery wykrywa treści odtwarzane na ekranie.

Pomiar tętna za pomocą żarówki? Od teraz to możliwe
Sengled Wi-Fi TV Light Strips with Video-Sync

Pasek LED firmy Sengled wyróżnia się ze względu na wykorzystywanie kamery zamiast wyjścia HDMI. Dzięki temu możemy go przykleić na tył praktycznie każdego telewizora. Koszt paska szacowany jest na $120, co jest dość niską ceną porównując do rozwiązań konkurencji.

Żarówka monitorująca funkcje zdrowotne jest moim zdaniem najbardziej innowacyjnym produktem z portfolio firmy. Jest to urządzenie zdecydowanie wyróżniające się na tle konkurencji i dla niektórych może być kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zakupu smart żarówki.

Mam nadzieję, że cena produktu nie będzie zbyt wygórowana. Warto wspomnieć, że wiele osób posiada już smart zegarki, które są w stanie nawet dokładniej mierzyć różne aspekty zdrowia, także poza domem.