telewizor Samsung The Frame 2022
fot. Samsung

Nowe telewizory Samsunga obsłużą gaming w chmurze, NFT i wiele więcej

Tuż przed rozpoczęciem targów CES 2022 Samsung zaprezentował najnowsze telewizory z serii Micro LED, Neo QLED oraz Lifestyle. Pojawia się w nich wiele ciekawych zmian, między innymi streaming gier z chmury, tokeny NFT, multitasking oraz nowe funkcje smart.

Samsung MICRO LED – małe diody, małe ramki, duże możliwości

W ofercie Samsunga niebawem zagoszczą nowe telewizory wyposażone w ekrany Micro LED. Do dotychczasowego wyświetlacza o przekątnej 110 cali, dołączą dwa nowe rozmiary: 101 cali oraz 89 cali.

Samsung chwali się, że są to najlepsze wyświetlacze w swojej klasie, zapewniające świetną jakość obrazu, dzięki 25 milionom diod o wielkości zaledwie jednego mikrometra. Każda z nich generuje światło i kolor niezależnie od pozostałych, co przekłada się na świetne wrażenia wizualne. Telewizory Micro LED z tegorocznej oferty obsłużą 20-bitową głębię skali szarości, a także ponad 100% gamy barw DCI i Adobe RGB.

Pojawi się w nich również Tryb Sztuka, doskonale znany z telewizorów The Frame, funkcja Multi View, umożliwiająca wyświetlanie treści z czterech źródeł jednocześnie w rozdzielczości 4K przy 120 FPS oraz głośniki wspierające Dolby Atmos dla wrażeń audio klasy premium.

telewizor Samsung MICRO LED 2022
fot. Samsung

Ulepszone telewizory Neo QLED z nowym procesorem Neo Quantum

Nowy procesor Neo Quantum w telewizorach Samsung Neo QLED zapewni realistyczne wrażenia podczas oglądania, dzięki lepszej jakości dźwięku i obrazu. Pozwala to na zastosowanie zaawansowanego mapowania kontrastu, dającego czterokrotnie więcej stopni regulacji jasności diod Quantum Mini LED.

W nowych telewizorach pojawi się również technologia Shape Adaptive Light, która wykorzysta nowy procesor do analizowania linii, kształtów i powierzchni w celu lepszego ustawiania poziomu jasności i lepszej wierności odwzorowania obrazu w HDR. Znalazło się również miejsce na algorytm Real Depth Enhancer, który ma zapewnić poprawienie głębi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Wbudowany czujnik światła automatycznie dostosuje jasność ekranu i ociepli jego barwy po zmroku. Dzięki temu poprawi się komfort oglądania w nocy, a zmniejszenie ilości niebieskiego światła ma ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu.

telewizor Samsung Neo QLED 2022
fot. Samsung

W nowych telewizorach Samsung Neo QLED poprawiono także na dźwięk. Oprócz Dolby Atmos zaimplementowano funkcję OTS Pro, wykorzystującą skierowane ku górze głośniki w celu wygenerowania realistycznego dźwięku przestrzennego.

Nowe powłoki w telewizorach lifestyle’owych

Samsung chwali się, że w telewizorach z linii Lifestyle zastosował nowe wyświetlacze Matte Display. Mają one właściwości antyodblaskowe i antyrefleksyjne oraz są chronione przed łapaniem odcisków palców. Zastosowano je zarówno w cieszącym się ogromną popularnością modelu The Frame, jak i w The Sero oraz The Serif.

Producent zapewnia, że wyświetlacze Matte Display uzyskały trzy poświadczenia amerykańskiej firmy Underwriter Laboratories. Zapewniają one, że zastosowane powłoki są one od odblasków wywołujących odbicia, zmniejszających komfort oglądania i uniemożliwiających oglądanie treści.

telewizor Samsung The Frame 2022
fot. Samsung

Inteligentne funkcje w nowej platformie Smart Hub

Najnowsze telewizory Samsunga mają udoskonaloną platformę Smart Hub, która zyskała sporo ciekawych funkcji. Wśród nich znalazł się streaming gier z chmury dzięki usłudze Gaming Hub. Pisaliśmy o niej nieco więcej w osobnym artykule.

Smart Hub został poszerzony również o NFT Platform, czyli zintegrowaną platformę służącą odkrywaniu i kupowaniu cyfrowych dzieł sztuki z wykorzystaniem tokenów NFT. Dodano również funkcję Watch Together, pozwalającą na łączenie się z najbliższymi poprzez wideoczat w celu wspólnego oglądania ulubionych filmów i seriali. Dla zwiększenia komfortu oglądania Samsung dodał również funkcję inteligentnej kalibracji wyświetlacza.

telewizor Samsung MICRO LED 2022
fot. Samsung

Wszystkie telewizory z tegorocznej oferty Samsunga zaoferują pełne wsparcie dla oglądania treści w pionie z wykorzystaniem takich platform jak TikTok czy YouTube. Dzięki dedykowanym akcesoriom, obrócenie telewizora z pozycji poziomej do pionowej będzie mogło się odbyć za pomocą jednego przycisku na pilocie.