Naukowcy stworzyli sztuczny wzrok który pozwala widzieć niewidomym

Naukowcy stworzyli sztuczny wzrok, który… pozwala widzieć niewidomym

Wzrok to jeden z kluczowych zmysłów ludzkiego organizmu, który – podobnie jak chociażby słuch – pod wpływem różnych okoliczności możemy utracić. Stąd też nie ustają badania nad tym, aby w miarę rozwijającego się postępu technologicznego umożliwić osobom z niepełnosprawnościami przynajmniej częściowo odzyskać utracone zmysły.

W badaniu opublikowanym przez naukowców z Centrum Wzroku Uniwersytetu w Utah oraz Uniwersytetu Miguela Hernándeza w Elche (Hiszpania) opisane zostało doświadczenie, które z powodzeniem pozwoliło stworzyć coś w rodzaju sztucznego wzroku, uzyskiwanego poprzez zestaw, składający się z implantu mózgowego oraz specjalnych okularów.

Stworzony na potrzeby tego badania implant Moran / Cortivis został użyty w leczeniu 60-letniej Berny Gomez i umożliwił kobiecie widzenie i rozpoznawanie prostych kształtów. Naukowcy w swoim badaniu podkreślają, że ponad sześć miesięcy wspólnej pracy z Berną Gomez pozwoliło zaprojektować urządzenie, które „może zwiększyć niezależność osób niewidomych na całym świecie”. Artykuł opublikowany na łamach Uniwersytetu w Utah przybliża także proces tworzenia narzędzia dla niewidomych.

Naukowcy stworzyli sztuczny wzrok, który... pozwala widzieć niewidomym
Implant mózgowy ma tylko 4mm na 4mm i zawiera 100 mikroelektrod które zarówno rejestrowują, jak i imitują aktywność elektryczną neuronów w mózgu pacjenta (graf. attheu.utah.edu)

Wewnętrzną część urządzenia stanowi implant, będący własnym układem UEA (Utah Electrode Array), wszczepianym w korę wzrokową mózgu poprzez operację neurochirurgiczną, wymagającą sporej precyzji. Zewnętrznym elementem zestawu są specjalne okulary, wyposażone w miniaturową kamerę, współpracującą z oprogramowaniem, które koduje dane wizualne w sposób podobny jak nasze telefony podczas nagrywania filmów i przesyła je do implantu w mózgu pacjenta. Następnie układ ten stymuluje komórki nerwowe, odpowiedzialne za wytwarzanie fosfenów, które przez pacjenta są postrzegane jako białe punkty światła tworzące wrażenie widzenia.

Z abstraktu badania naukowego możemy dowiedzieć się, że Gomez jest osobą niewidomą od 16 lat, nie zanotowano żadnych komplikacji zdrowotnych w trakcie operacji oraz po jej zakończeniu. Badacze twierdzą również, że implant nie uszkadzał żadnych neuronów w swoim pobliżu ani nie wpływał na pozostałe części mózgu.

Naukowcy stworzyli sztuczny wzrok, który... pozwala widzieć niewidomym
Berna Gómez ze specjalnymi okularami wyposażonymi w kamerę jako zewnętrzną część protezy Moran / Cortivis (fot. attheu.utah.edu)

Implant umożliwił 60-letniej kobiecie widzenie oraz identyfikowanie kształtów, linii i prostych liter. Badacze wykorzystali grę wideo, aby pomóc jej nauczyć się używania protezy i rozpoznawania kształtów. Końcowe wyniki badania nie wskazują na wystąpienie skutków ubocznych i potwierdzają bezpieczeństwo oraz skuteczność urządzenia, co może stanowić przełom w terapii osób niewidomych.