Samsung

Tizen OS na TV innych firm niż Samsung? Od teraz to możliwe

Jak zapewne dobrze wiecie, Tizen OS jest systemem instalowanym przez Samsunga w telewizorach. Podczas konferencji Samsung Developer Conference 2021 przedstawiciele firmy zapowiedzieli nadchodzące zmiany w tym oprogramowaniu – ulepszenia, poprawki, nowości, ale też… rozszerzenie dostępności Tizen OS czy też, może bardziej dosłowne, otwarcie systemu na innych producentów.

Samsung zmienia podejście do oprogramowania

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że Samsung nieco zmienia swoje podejście do oprogramowania, w oparciu o które działa wyprodukowany przez niego sprzęt. W przypadku smartwatchy postanowił skupiać się na rozwijaniu Wear OS (by Samsung) we współpracy z Google. Na smartfonach nadchodząca wersja nakładki OneUI 4.0 wygląda nawet lepiej od czystego Androida 12

W przypadku telewizorów Samsung sukcesywnie rozwija Tizen OS, przy czym… właśnie postanowił się otworzyć na innych producentów. Tak, dobrze czytacie – Samsung chce licencjonować swoją platformę, by na rynku pojawiło się więcej telewizorów działających w oparciu o Tizen OS.

Nowości w Tizen OS

Widać wyraźnie, że Samsung nie spoczął na laurach, mając jeden z największych i najbardziej wypasionych systemów na telewizory. Konkuruje z Android TV od Google, webOS od LG czy Fire TV od Amazonu, ale wciąż idzie swoją drogą i udoskonala coś, co już wcześniej wydawało się być bardzo dobre. Co tym razem postanowił ulepszyć Samsung w swoim Tizen OS?

Aktualnie Samsung skupia się na jeszcze większej integracji własnych serwisów i usług, jak również rozwijaniu swoich aplikacji zaszytych w systemie. Usprawnień doczekał się więc asystent Bixby, platforma SmartThings, ale też Samsung Knox czy… Samsung Health, który ma wspierać kamerki podłączone do telewizora i śledzić ruchy użytkownika podczas ćwiczeń, by dostarczać feedback ćwiczącemu w czasie rzeczywistym.

Samsung umożliwi konkurencji korzystanie z Tizen OS

Wielu producentów oprogramowania otwiera się na współpracę z różnymi producentami, udzielając im płatnych licencji na korzystanie z platformy. W sumie jedynie kwestią czasu było, kiedy Samsung podejmie decyzję, by również licencjonować swój Tizen OS, który cieszy się przecież sporą popularnością, ale i uznaniem wśród użytkowników.

Tym samym Samsung stał się konkurentem między innymi dla Google, którego Google TV (wcześniej znane jako Android TV) instalowane było przez gros producentów telewizorów, którzy nie mają w ofercie własnego systemu operacyjnego dla tego typu sprzętu. 

Ale właśnie – właściwie która platforma telewizorowa jest najbardziej popularna? Przywołam Wam dwie analizy, na które wpadłam podczas przeszukiwania sieci, chcąc znaleźć odpowiedź na postawione przeze mnie pytanie:

Tizen OS na TV innych firm niż Samsung? Od teraz to możliwe
źródło: Strategy Analytics za businesswire

i jeszcze jedna grafika z innego źródła:

Tizen OS na TV innych firm niż Samsung? Od teraz to możliwe
źródło: flatpanelshd

Pytaniem otwartym pozostaje to, jak dużym zainteresowaniem będzie się cieszyła licencja na Tizen OS… To się pewnie okaże już w najbliższej przyszłości.