Bluetti generator (Źródło: Bluetti)
Bluetti generator (Źródło: Bluetti)

Przełom w energetyce domowej? Pierwszy na świecie sodowo-jonowy generator słoneczny

Bluetti ujawniło swój najnowszy, rewolucyjny produkt – niewielkich rozmiarów generator słoneczny z wbudowanymi akumulatorami sodowo-jonowymi.

Generator słoneczny i baterie sodowe cudownym remedium?

Bluetti, firma z Nevady, specjalizująca się w rozwiązaniach energetycznych dla domów, przede wszystkim generatorów, paneli fotowoltaicznych i baterii, pochwaliła się swoim najnowszym dzieckiem. Po opracowaniu nowych akumulatorów sodowych, firma postanowiła zintegrować generator słoneczny  z najnowszą generacją baterii. Tak powstał generator NA300. Dlaczego to takie rewolucyjne urządzenie?

Nowy generator słoneczny wykorzystuje akumulator sodowo-jonowy do magazynowania energii. Ta technologia, rozwijana od kilku lat, powoli opanowuje świat jako technologia bezpieczniejsza i tańsza od rozpowszechnionych baterii litowo-jonowych.

Surowce, potrzebne do produkcji baterii sodowych, są dużo tańsze, a same baterie mogą efektywnie pracować w większym zakresie temperatur. Są tez bezpieczniejsze w transporcie, choć jeszcze ustępują mocą bateriom litowym. To jednak niewielka cena za to, co oferują w pakiecie NA300.

Generator słoneczny Bluetti ładuje się od 0 do 80% w pół godziny. Urządzenie o mocy 3000 W może zasilić cztery gniazda 20 A i jedno 30 A, wyposażone jest w funkcję podwójnego ładowania – jednocześnie ze źródła prądu przemiennego i slonecznego, a jego współczynnik utrzymania pojemności wynosi 85%, zapewniając wysoką efektywność pracy również w warunkach bardzo niskiej temperatury (nie wiadomo jeszcze jak niskiej, ale producent chwali się, że zima NA300 nie jest straszna).

NA300 dual-charging (Źródło: Bluetti)
NA300 dual-charging (Źródło: Bluetti)

Innowacyjne technologie nieustannie rozwijane

Z racji tego, że akumulatory sodowo-jonowe nie mogą jeszcze pochwalić się tak wysoką gęstością energii, jak akumulatory litowo-jonowe, twórcy oferują do pary z NA300 pakiety baterii B480 o pojemności 4800 Wh. Generator słoneczny może obsłużyć maksymalnie dwie takie baterie, zwiększając łączną pojemność do 12,6 kWh. W praktyce oznacza to, że generator Bluetti może zapewnić energię gospodarstwu domowemu na prawie tydzień (jeśli nie podładowujemy go w międzyczasie).

Baterie sodowo-jonowe to nie jedyne rozwiązanie problemu litu, nad jakimi pracują naukowcy, a producenci sprzętów coraz częściej integrują energię słoneczną w urządzeniach domowych. Jednak generator słoneczny Bluetti wygląda na bezpieczne, wygodne i mobilne urządzenie, które może być zwiastunem rewolucyjnych rozwiązań uniezależniających nas od elektrowni.