Elektroniczny bandaż (Źródło: northwestern)
Elektroniczny bandaż (Źródło: northwestern)

Elektroniczny bandaż przyspieszy proces gojenia o 30%

Elektroniczny bandaż zaprezentowany przez Northwestern University to cud techniki monitorujący proces gojenia i ostrzegający lekarzy o problemach w czasie rzeczywistym.

Medycyna zasilana technologią

Dzięki zaawansowanym technologiom osiągamy ogromne postępy w medycynie i diagnostyce. Zaawansowane hydrożele wyleczą osteoporozę, drukowane serca pomagają zaprojektować najskuteczniejsze leczenie dla danego pacjenta, a ultradźwiękowe czujniki bezinwazyjnie badają pracę serca. Istnieje więcej modeli nalepek diagnostycznych, jednak urządzenie z Northwestern University bierze aktywny udział również w samym procesie leczenia.

Naukowcy z Northwestern University opracowali pierwszy w swoim rodzaju mały, elastyczny, rozciągliwy bandaż, który przyspiesza gojenie poprzez zastosowanie elektroterapii bezpośrednio w miejscu zranienia. W badaniu na zwierzętach nowy bandaż wyleczył u myszy wrzody cukrzycowe o 30% szybciej niż bez niego. Jednocześnie urządzenie aktywnie monitoruje proces gojenia, a następnie, nieszkodliwie, rozpuszcza się w ciele, gdy nie jest już potrzebny.

Bandaż przyszłości

Nowy wynalazek powstał z myślą przede wszystkim o cukrzykach:

Kiedy u osoby rozwija się rana, celem zawsze jest jej jak najszybsze zagojenie. W przeciwnym razie otwarta rana jest podatna na infekcję. A dla osób z cukrzycą infekcje są jeszcze trudniejsze do leczenia i bardziej niebezpieczne. W przypadku tych pacjentów istnieje duże zapotrzebowanie na opłacalne rozwiązania, które naprawdę dla nich działają. Nasz nowy bandaż jest ekonomiczny, łatwy w aplikacji, elastyczny, wygodny i skuteczny w zamykaniu ran, aby zapobiegać infekcjom i dalszym powikłaniom.

dr. Guillermo A. Ameer, kierownik zespołu

Co zaskakujące, pomimo że bandaż może przewodzić prąd, jest w 100% bezpieczny i rozpuszczalny:

Chociaż jest to urządzenie elektroniczne, aktywne składniki, które łączą się z łożyskiem rany, są całkowicie resorbowalne. W związku z tym materiały znikają naturalnie po zakończeniu procesu gojenia, unikając w ten sposób uszkodzeń tkanki, które w przeciwnym razie mogłyby zostać spowodowane przez fizyczną ekstrakcję.

dr. John A. Rogers, współkierownik badań

Więcej o cudownym bandażu można dowiedzieć się w niedawno udostępnionej, oficjalnej publikacji naukowej zespołu.