Naklejki diagnostyczne przyszłością medycyny. Oto plaster, który cię zbada

Naklejki diagnostyczne przyszłością medycyny. Oto plaster, który cię zbada

Naukowcy z Northumbria University i Zhejiang University w Chinach zaprezentowali łatwe w aplikacji naklejki wyposażone w czujniki, mogące bezprzewodowo przesyłać informacje za pomocą fal akustycznych przez powietrze i wodę.

Diagnostyka zdrowia coraz szybsza i prostsza

Nowe sensory, tańsze i wytrzymalsze materiały, szybsza i bardziej niezawodna komunikacja – to wszystko sprawia, że powoli zanika potrzeba wychodzenia z domu, by zbadać swój stan zdrowia. Wkładka toaletowa natychmiastowo bada stan użytkownika, inteligentne pierścionki coraz dokładniej kontrolują rytm serca i temperaturę skóry, trwają nawet badania nad inteligentnym tuszem do diagnostycznych tatuaży.

Bardzo popularnym urządzeniem do badań stają się jednak sensoryczne naklejki – w niektórych szpitalach trwają już testy na ludziach, a ultradźwiękowe naklejki MIT wejrzą w najgłębsze zakamarki organizmu. Naukowcy z uniwersytetu Northumbria również dokładają swoją cegiełkę w rozwoju tego typu sprzętów „naklejalnych”.

Naklejki opracowane przez zespół są w stanie bezprzewodowo przesyłać informacje za pomocą fal akustycznych przez powietrze i wodę. Dzięki dużej elastyczności wszystkie komponenty mieszczą się w łatwej do aplikacji i noszenia łatce.

Sensoryczne naklejki (Źródło: northumbria.ac.uk)
Sensoryczne naklejki (Źródło: northumbria.ac.uk)

Naklejki sensoryczne nie tylko dla medycyny

Naklejki rozwiązują kilka problemów związanych z bezprzewodowym przesyłem informacji – wiele czujników wymaga dodatkowej anteny do realizacji funkcji bezprzewodowych lub czasu rzeczywistego, co ma wpływ na ich rozmiar. Ponadto wydajność tych modułów obsługiwanych za pomocą sygnałów o częstotliwości radiowej pogarsza się, gdy są używane w wodzie.

Dzięki elastycznym, wytrzymałym materiałom, działającym w oparciu o generowaną energię elektryczną z ciśnienia i ciepła, łatki bez anten są w stanie wytrzymać niewielkie wibracje. Dzięki temu zdolne są do przesyłania i odbierania informacji i w ten sposób umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie danych nawet przez wodę.

Możliwe zastosowania? Obserwacja akcji serca podczas leczenia szpitalnego lub diagnozowanie lokalizacji problemu konserwacyjnego, takiego jak blokada, w metalowej rurze wodociągowej. Małe urządzenia wyposażone w sensory zdolne do komunikacji przez powietrze lub ciecz znajdą swoje miejsce w wielu branżach.

W oparciu o tę nową metodologię ten typ czujnika może służyć jako nadajnik i odbiornik akustyczny (transceiver) bez żadnej dodatkowej anteny, zmniejszając w ten sposób komplikacje i rozmiar systemu. Ze względu na małą prędkość fal akustycznych, pozycjonowanie można wykonać bezpośrednio, znacznie poprawiając precyzję w porównaniu z technologiami opartymi na technologii Bluetooth i identyfikacji radiowej (RFID).

Profesor Jin Xie, członek zespołu badawczego