U-Scan, źródło: Withings
U-Scan, źródło: Withings

Withings U-Scan zbada mocz w warunkach domowych

Producent wysokiej jakości inteligentnych wag i trackerów aktywności na targi CES 2023 pokazał U-Scan. Nowe urządzenie będzie monitorowało stan zdrowia użytkownika przez… przeprowadzenie badania moczu w warunkach domowych.

W jaki sposób U-Scan przeprowadza badanie moczu?

U-Scan przyjęło formę okrągłego kamienia o średnicy 90 milimetrów i wysokości 28,5 milimetra, który umieszczany jest wewnątrz toalety. Jego masa wynosi 110 gramów, a jego działanie opiera się o analizę optyczną i system przesyłania danych za pomocą Bluetooth lub sieci WiFi. Bateria urządzenia jest w stanie działać ciągiem przez 3 miesiące.

Urządzenie jest w stanie dokonywać pomiaru nawodnienia organizmu, zawartości składników odżywczych, poziomu ketonów, a także dostarcza informacje dotyczące metabolizowania tłuszczów oraz wartości pH moczu.

U-Scan, źródło: Withings
U-Scan, źródło: Withings

W zależności od zastosowanego wkładu, urządzenie może śledzić dodatkowe parametry w obrębie zdrowego odżywiania – wkład Nutri Balance, oraz przeprowadzać analizowanie i monitorowanie cyklu miesiączkowego – wkład Cycle Sync. Działanie wkładów analitycznych pozwala na ocenę biomarkerów występujących w moczu. Jak twierdzi producent, jeden taki wkład wystarcza na trzy miesiące.

U-Scan przeprowadza analizę moczu i przesyła zmierzone informacje do aplikacji na smartfon, gdzie możliwe jest zapoznanie się z poradami dotyczącymi poprawy stanu zdrowia.

Kontroluj odżywianie i cykl miesiączkowy

Urządzenie firmy Withings łączy się z aplikacją w telefonie, w której możliwe jest zarówno monitorowanie stanu zdrowia, jak i kontrolowanie cyklu miesięcznego. Na podstawie wprowadzonych do aplikacji U-Scan Cycle Sync danych możliwe jest uzyskanie informacji i zaleceń kierowanych dla konkretnych faz cyklu hormonalnego.

Nutri Balance natomiast pozwala na prowadzenie zdrowego odżywiania i odpowiedniego nawadniania organizmu, które mają bezpośredni wpływ na nasz stan zdrowia. Poza poradami aplikacja sugeruje także przepisy i działania, mogące pozytywnie wpłynąć na samopoczucie człowieka.

Na ten moment wkłady U-Scan Nutri Balance i Cycle Sync nie są uznawane za wyroby medyczne, choć producent zachęca do zgłaszania się pracowników służby zdrowia do testowania i zdalnego monitorowania pacjentów przy użyciu U-Scan For Professionals.

Oficjalna sprzedaż nowego produktu Withings przewidywana jest na drugą połowę 2023 roku, a jego cena wyniesie 500 euro, natomiast dodatkowo możliwe będzie wykupienie subskrypcji o wysokości 30 euro miesięcznie.