Inteligentny tatuaż (Źródło:news.kaist.ac.kr)
Inteligentny tatuaż (Źródło:news.kaist.ac.kr)

Powstaje inteligentny tatuaż monitorujący zdrowie

Czy zdarza ci się zapomnieć sprawdzić stan swojego zdrowia? Zespół naukowców z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) przygotował urządzenie wspomagające oraz monitorujące twoje zdrowie w formie… inteligentnego tuszu.

Diagnoza zdrowia coraz szybsza

Na dzień dzisiejszy wiele osób nosi inteligentne opaski i smartwatche, które pomagają w analizie stanu zdrowia. Najczęstszym powodem rezygnacji z tego typu funkcji jest brak wygody przy noszeniu. Koreańscy naukowcy postanowili rozwiązać ten problem i opracowali technologię nanorurek węglowych i ciekłego metalu o konsystencji szarego tuszu, pełniącego rolę bioelektrody. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie tatuażu, który będzie monitorował nasz stan zdrowia.

Będziemy mogli zmierzyć nasze tętno, stężenie alkoholu, mleczanu czy glukozy, co z pewnością pomoże osobom z cukrzycą. Dodatkowo po podgrzaniu inteligentnego tuszu nasze rany będą goić się szybciej, za sprawą rozszerzenia naczyń krwionośnych, które poprawią ukrwienie uszkodzonych tkanek (poprzez efekt fototermiczny). Tatuaż, za sprawą bliskiego kontaktu z tkanką, będzie o wiele dokładniejszy w swoich pomiarach od zwykłego skanera lub czujnika. 

Inteligentny tatuaż (Źródło:news.kaist.ac.kr)
Inteligentny tatuaż (Źródło:news.kaist.ac.kr)

Inteligentny tusz z bezbolesną aplikacją

E-tatuaż przypomina szarą farbę nanoszoną na skórę. Plusem tak cienkiej aplikacji jest jego zmywalność. Wystarczy strumień ciepłej wody i mydła, a wszystko po to, by zapewnić komfort użytkownikowi na wypadek, gdyby chciał go usunąć lub zmienić. Co z czasem aplikowania? W końcu zwykłe tatuaże na bazie tuszu, często są aplikowane wiele godzin. Naukowcy z Korei zauważyli jednak, że etanol jest dobrym rozpuszczalnikiem dla inteligentnego tuszu, który pomaga umieścić go w 10 sekund na skórze.

Naukowcy z Uniwersytetu KAIST mogą pochwalić się publikacją ich badań na temat inteligentnego tatuażu na stronie międzynarodowego czasopisma. “Advanced Material” opublikowało materiały naukowców już 14 czerwca pod tytułem “Spersonalizowany elektroniczny tatuaż dla służby zdrowia realizowany przez montaż na miejscu samoistnie przewodzącego i trwałego kompozytu ciekłego metalu”.

Co najciekawsze, naukowcy z San Diego od dawna pracują nad podobnym rozwiązaniem w formie inteligentnego plastra.