Ludzki szkielet i leczenie osteoporozy (źródło: Pixabay)
Ludzki szkielet (źródło: Pixabay)

Polscy naukowcy hydrożelem mogą zrewolucjonizować leczenie osteoporozy

Naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się stworzyć materiał, dzięki któremu ubytki kostne mogłyby zostać odbudowane. To odkrycie może być przełomem w leczeniu osteoporozy.

Hydrożel rusztowaniem dla tkanki kostnej

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie powstał materiał w postaci hydrożelu, który mógłby być nową metodą leczenia osteoporozy. Materiał mógłby być wstrzykiwany bezpośrednio w miejsce ubytku powstałego w kości, gdzie ulegałby zestalenia poprzez proces sieciowania chemicznego. Proces ten zachodzi w temperaturze 37 stopni Celsjusza.

Hydrożel odpowiedzialny jest za utworzenie rusztowania w obrębie brakujących fragmentów tkanki kostnej, gdzie następnie procesy biologiczne mogą zbudować nową tkankę kostną. Nowy materiał otrzymał również drugą funkcję.

Strzykawka i leki
Hydrożel
(źródło: PIxabay)

Celowana podaż leków na osteoporozę, zamiast silnych skutków ubocznych

Odbudowanie tkanki kostnej to nie wszystko, co można uczynić za pomocą nowego materiału. Skład chemiczny pozwala również na przenoszenie wewnątrz hydrożelu leków na osteoporozę. Dzięki temu lek nie musi trafiać do całego organizmu, a jedynie w docelowe miejsce, gdzie doszło do rozwoju choroby.

Taka podaż leków może pozwolić na znaczące zmniejszenie silnych skutków ubocznych, powodowanych przez leki na osteoporozę. Powstały hydrożel umożliwia także podawanie większego stężenia leku, wzmacniając przy tym jego skuteczność i efektywność prowadzonej terapii.

Stosowany dotychczas lek alendronian wykazuje wysoką skuteczność i hamuje osteoporozę, jednak podawany jest zazwyczaj doustnie, co oznacza, że oddziałuje na cały organizm, a także dociera do chorych miejsc w niskim stężeniu, przez co leczenie jest długotrwałe.

Hydrożel, opracowany przez krakowskich naukowców, budową jest zbliżony do naturalnie występującego składu tkanki kostnej. Zawiera m. in. kolagen, kwas hialuronowy, a także chitozan, posiadający właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Poza tym, materiał otrzymał również układ cząstek krzemionki dekorowany hydroksyapatytem.

Naukowcy przeprowadzili już pierwsze testy na myszach, których wyniki są obiecujące. Teraz jednak poszukiwani są inwestorzy, dzięki którym materiał mógłby się rozwijać i dołączyć do badań klinicznych, a także rozbudowanych testów toksykologicznych.