Przewijanie i klikanie palcem w Meta Quest 2 oraz Meta Quest Pro
(źródło: Meta)

Meta Quest z obsługą interfejsu bez kontrolera

Okulary VR dają szeroką gamę możliwości rozrywki w wirtualnym świecie. Z goglami na głowie można grać, oglądać, a nawet przeglądać tablicę Instagrama lub Facebooka, jednak do tego potrzebne były kontrolery, co najwygodniejsze nie było. Najnowsza aktualizacja Meta Quest umożliwia przewijanie i klikanie tylko z użyciem rąk – bez kontrolera.

Przeglądanie Instagrama w Meta Quest znacznie łatwiejsze

Co prawda w 2019 roku firma już wprowadziła śledzenie dłoni do platformy Meta Quest, które dawało możliwość odłożenia kontrolera, jednak podstawowym problemem był tu nieintuicyjny gest „uszczypnięcia”, który bądź co bądź nie był tak naturalnym gestem, jak przewijanie czy klikanie, znane nam ze smartfonów lub tabletów z ekranem dotykowym.

Aktualizacja do wersji 50. wprowadza eksperymentalną funkcję Direct Touch, która okaże się znacznie lepsza niż szczypanie interfejsu. Ten został nieco przeprojektowany – tak, aby po aktywacji funkcji można było obsłużyć wirtualny ekran bez użycia dodatkowego sprzętu w postaci kontrolerów – wystarczy nasz palec, którym będziemy przesuwać po „ekranie”, zupełnie jak na telefonie.

Daje to możliwość przykładowo przeglądania tablicy Instagrama, Facebooka, odpisywania na wiadomości z Messengera przy pomocy wirtualnej klawiatury – co wydaje się znacznie wygodniejsze niż wykorzystanie kontrolera do pisania. Warto zaznaczyć, że preludium funkcji pokazał sam dyrektor generalny Mety, Mark Zuckerberg na swoim Instagramie w postaci rolki. Na wideo jasno widać, że funkcja Direct Touch działa tak jak dotykowy ekran.

Meta Quest 2 wielozadaniowość
(źródło: Meta)

Takie rozwiązanie z pewnością przyda się osobom, które spędzają dużo czasu z goglami Meta Quest na głowie i korzystają z rozwiązania zamiast smartfona. Opcja daje także szerokie pole do popisu programistom, którzy tworzą aplikacje dedykowane goglom VR od Meta.

Z funkcji skorzystają zarówno posiadacze Meta Quest 2, jak i Quest Pro.

Meta Quest 2 zaoferują także większą wielozadaniowość

Jak informuje Meta na swojej stronie internetowej, do gogli Quest 2 trafi funkcja wielozadaniowości, która do niedawna była dostępna tylko dla gogli Quest Pro. Ta pozwalała otworzyć aplikację 2D w momencie, gdy mieliśmy odpaloną grę. W wersji 50 technologia trafia do bardziej podstawowych Meta Quest 2 – z funkcją Direct Touch daje to naprawdę fajne możliwości.