Stalker podglądacz
(źródło: Pixabay)

Wykrywacz AirTagów uchroni nas przed stalkerem. Przydatny kawałek elektroniki

AirTag to naprawdę świetne urządzenie i Apple robi wszystko, aby zabezpieczał nasze rzeczy przed potencjalnymi zgubami. Mogą się jednak zdarzyć osoby, które wykorzystają sprzęt do wręcz karygodnych celów. Ten kawałek elektroniki może temu zapobiec – oto wykrywacz lokalizatorów.

Śledzenie przy pomocy lokalizatora Apple nie jest łatwe, ale nie znaczy, że niemożliwe

Kradzieże sprzętu elektronicznego to zupełny standard. Najlepszym sposobem uniknięcia takiego zdarzenia jest oczywiście pilnowanie swojego dobytku, natomiast jeśli już się zdarzy taka sytuacja, AirTag może w pewnym stopniu pomóc odzyskać określoną rzecz. Sposób działania lokalizatorów jest dość jednostronny – jeśli może wysłać sygnał do pobliskiego iPhone’a, to niezależnie od tego, gdzie się znajduje, wciąż będzie wysyłał informację o swojej lokalizacji.

Co więcej, AirTag jest naprawdę kompaktowym urządzeniem, które bez problemu zmieści się do torebki, plecaka, a nawet do kieszeni w spodniach. Jak rodzic wrzuci taki gadżet do plecaka to oczywiście, nie ma problemu – bezpieczeństwo swojej pociechy przede wszystkim, to jednak w tłumie ludzi łatwo o to, aby takowy lokalizator został podrzucony nieświadomej tego osobie.

Apple AirTag fot. oiot.pl
Apple AirTag (fot. oiot.pl)

Fakt faktem, Apple stosunkowo niedawno (bo pod koniec grudnia ubiegłego roku) wprowadziło aktualizację, która umożliwia wykorzystanie funkcji „Znajdowanie dokładne”, aby lokalizować AirTagi. Aby móc obsłużyć takie nowości z Apple, oczywiście trzeba mieć co najmniej system iOS 16.2 lub nowszy – a nie każdy ma przecież iPhone’a.

Wykrywacz AirTagów. Żaden dziwak nie podrzuci nam lokalizatora

No i tutaj przychodzi kawałek elektroniki BlueSleuth Lite, czyli pełnoprawny wykrywacz AirTagów prosto z Kickstartera. Sprzęt ten co prawda nie jest dostępny w oficjalnej sprzedaży i aby go uzyskać, trzeba wpłacić aż 499 dolarów na rzecz zbiórki (gdzie twórcy na czas pisania artykułu zebrali już prawie 60 tysięcy złotych).

Przedsięwzięcie jest prowadzone przez firmę Berkeley Varitronics Systems ze Stanów Zjednoczonych, która już 50 lat zajmuje się produkcją sprzętu pomagającego w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Wykrywacz lokalizatorów  AirTag BlueSleuth Lite
(źródło: Berkeley Varitronics Systems)

BlueSlueth Lite może nie należy do najmniejszych urządzeń (chociaż mieści się w dłoni), jednak jego najmocniejszą funkcją jest możliwość wykrycia podrzuconego AirTaga, a także innych lokalizatorów Bluetooth – przykładowo Samsunga.

Z takim sprzętem będziemy mieć pewność, że żaden dziwak nie śledzi nas przy pomocy lokalizatora.