Apple AirTag fot. oiot.pl
Apple AirTag fot. oiot.pl

AirTag z ważną aktualizacją. Śledzenie innych osób staje się trudniejsze

Aktualizacja oprogramowania AirTaga wprowadza funkcję, która podnosi poziom bezpieczeństwa. Możliwe, że nie wyeliminuje w pełni problemu śledzenia nieświadomych osób, ale powinna zauważalnie go złagodzić.

Co nowego w oprogramowaniu lokalizatora Apple?

Warto mieć na uwadze, że firma z Cupertino dotychczas niezbyt chętnie chwaliła się tym, co dokładnie wprowadzają aktualizacje przeznaczone dla lokalizatorów AirTag. Na szczęście, właśnie się to zmienia.

Apple uruchomiło stronę pomocy, w której opisane są nowości wdrażane w aktualizacjach. Nie musimy już więc szukać informacji u nieoficjalnych źródeł. Teraz, gdy zostanie wydana nowa wersja oprogramowania, lista zmian pojawi się na wspomnianej stronie.

W związku z tym, że Apple dotychczas takich informacji nie podawało, przyjrzymy się ostatnim, ciekawszym aktualizacjom oprogramowania.

Apple AirTag fot. oiot.pl
Apple AirTag (fot. oiot.pl)

Śledzenie będzie trudniejsze

Oprogramowanie w wersji 2.0.24 zostało wydane 10 listopada, ale warto o nim wspomnieć ze względu na funkcję, której zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa. Otóż Apple wprowadziło możliwość wykorzystania funkcji „Znajdowanie dokładne” do lokalizowania AirTagów, także tych podrzuconych przez inne osoby.

Teraz znalezienie i wykrycie takiego lokalizatora będzie po prostu łatwiejsze. Jeśli zostanie on wykryty, użytkownik otrzyma odpowiednie powiadomienie oraz zostanie odtworzony alert dźwiękowy – na iPhonie oraz z samego AirTaga. Należy mieć na uwadze, że na iPhonie konieczne jest zainstalowanie iOS 16.2 lub nowszej wersji.

Od wydania 2.0.24 firma z Cupertino udostępniła jeszcze jedną aktualizację – 2.0.36. Tutaj jednak wprowadzono tylko poprawki, naprawiające problem z akcelerometrem, który nie aktywował się w niektórych scenariuszach.

Niestety, aktualizacji nie można zainstalować ręcznie

W przypadku AirTagów nie istnieje sposób na siłowe wymuszenie zainstalowania nowej wersji oprogramowania. Cały proces przeprowadzany jest automatycznie, a więc istnieje szansa, że wciąż część użytkowników nie ma jeszcze wersji 2.0.24.

Można jednak sprawdzić, jaką wersję oprogramowania mamy zainstalowaną. W tym celu należy przejść do aplikacji Znajdź na iPhonie, następnie wybrać zakładkę Przedmioty na dolnym pasku, wybrać AirTaga z listy urządzeń i kliknąć na jego nazwę. Powinniśmy otrzymać informacje o numerze seryjnym, a także wersji zainstalowanego oprogramowania.