Latarnie uliczne będą na SMS, źródło: Pixabay
Latarnie uliczne będą na SMS, źródło: Pixabay

SMS uruchomi latarnię uliczną? Tak już jest w niemieckim Osterby!

Oszczędzanie energii elektrycznej to problem, który spędza sen z powiek nie tylko każdemu z nas, ale również włodarzom miast. Jedna z niemieckich miejscowości Osterby postanowiła udostępnić mieszkańcom możliwość włączania ulicznych latarni za pomocą wiadomości SMS.

W Osterby włączysz światła za pomocą SMS

Miejscowość Osterby, ulokowana w niemieckim landzie Szlezwik-Holsztyn, znajdująca się w pobliżu granicy z Danią, wprowadziła możliwość uruchamiania ulicznych latarni w nocy za pomocą wiadomości SMS o treści „światło”. Oświetlenie uruchamiane jest na około 10 do 15 minut, a taki sposób uruchamiania latarni jest dostępny od 22:30 do 5:00.

Osterby zdecydowało się na poszukiwanie rozwiązań w związku z niedoborami energii elektrycznej i sposobami jej zaoszczędzenia w okresie zimowym, od kilku lat stosowane jest energooszczędne oświetlenie LEDowe. Miejscowość nie ma jednak zamiaru rezygnować ze świątecznych form oświetlenia w postaci bożonarodzeniowych i choinkowych lampek.

Latarnie uliczne będą na SMS, źródło: Pixabay
Latarnie uliczne, źródło: Pixabay

Prosty pomysł, który może zapewnić spore oszczędności

Pomysł na wykorzystanie SMS-ów został podrzucony burmistrzowi, który zdecydował się go wykorzystać. Gmina podjęła więc decyzję o zainwestowaniu w dodatkowe oprzyrządowanie szafy sterowniczej, która odpowiedzialna jest za włączanie ulicznych latarni. Szafa została wyposażona w małą antenę z nadajnikiem, z którym można łączyć się poprzez użycie telefonu komórkowego. Wysłanie wiadomości SMS i automatyczne uruchomienie światła to kwestia kilku sekund.

Wprowadzony do miejscowości Osterby system został uruchomiony już ponad miesiąc temu, a jak szacują włodarze miasta, jego zainstalowanie mogłoby obniżyć gminne koszty energii elektrycznej o około 800 euro w ciągu roku.