Autonomiczny robot koszący, źródło: Stiga
Autonomiczny robot koszący, źródło: Stiga

Nowy robot koszący firmy Stiga zacznie pielęgnację trawników wiosną przyszłego roku

Mimo, że za oknem zalega jeszcze śnieg, a dziś mamy pierwszy dzień astronomicznej zimy, wiosna przyjdzie szybciej niż się spodziewamy. Dlatego też jeden z popularnych producentów Stiga zaprezentował właśnie nowy, autonomiczny robot koszący, który bez ludzkiego wysiłku wypielęgnuje i wyrówna trawnik.

Technologia i wysoka jakość koszenia

Firma Stiga ogłasza premierę nowego robota koszącego. Producent wyposażył swojego nowego robota koszącego w technologię inteligentnego planowania AGS, zorganizowany sposób koszenia, a także łączność z siecią 4G.

Autonomiczny robot koszący, źródło: Stiga
Autonomiczny robot koszący, źródło: Stiga

AGS jest opatentowaną technologią, dzięki której możliwe jest inteligentne planowanie poszczególnych sesji koszenia przez robota, a wykorzystanie schematów i ustawień kierunku koszenia umożliwia równy i bujny wzrost trawy, nawet na bardziej wymagających formach trawników.

Technologia ta pozwala również na unikanie wielokrotnego przejeżdżania po już skoszonych obszarach, a także umożliwia robotowi uczenie się i zapamiętywanie miejsc o słabszym sygnale GPS. Odnalezienie takich miejsc na trawniku jest przez robota oznaczane jako „szare strefy”, co zwiększa szansę na efektywne zaplanowanie trasy bez postojów i utraty sygnału, a wszystko to bez ingerencji właściciela robota.

Łączność 4G i zwiększona żywotność baterii

Producent Stiga zdecydował się również na rezygnację z sygnału radiowego i wykorzystanie łączności 4G, co nie daje możliwości na utracenie kontaktu pomiędzy robotem a stacją ładowania. Brak utraty łączności bezpośrednio wpływa na jakość i dokładność procesu koszenia.

Autonomiczny robot koszący, źródło: Stiga
Autonomiczny robot koszący, źródło: Stiga

Firma Stiga postanowiła również w swoim nowym autonomicznym robocie wykorzystać system ePower, który pozwala na zwiększenie żywotności baterii oraz wzrost wydajności energetycznej. Dzięki temu możliwe jest wydłużenie pracy robota pomiędzy cyklami koszenia. Robot ogranicza się zatem do dwóch cykli koszenia w ciągu dnia, co dla trawy jest szansą na jeszcze lepszą regenerację.

Najnowszy robot koszący Stiga ma być dostępny w sprzedaży wiosną 2023 roku.