Urządzenia Amazon Fire TV stały się kompatybilne z... aparatami słuchowymi
Źródło: Amazon

Urządzenia Amazon Fire TV stały się kompatybilne z… aparatami słuchowymi

Urządzenia Amazon Fire TV będą teraz strumieniować dźwięk bezpośrednio do aparatów słuchowych firmy Cochlear. Pozwoli to osobom z ubytkami słuchu komfortowo oglądać ulubione filmy oraz seriale, grać w gry, a nawet korzystać z usług asystenta głosowego Alexa. Tego typu innowacje są potrzebne, bo przywracają wiarę w ludzkość.

Rozrywka stanie się bardziej przystępna dla osób z problemami ze słuchem

Implanty ślimakowe firmy Cochlear będą się łączyć z urządzeniami Amazon Fire TV na poziomie systemowym, wykorzystując technologię ASHA (Audio Streaming for Hearing Aids). Tego rodzaju kompatybilność pozwala strumieniować dźwięk w formie cyfrowej bezpośrednio do niewielkiej anteny aparatu słuchowego. Zapewni to użytkownikowi większy komfort, gdyż transferowany w ten sposób sygnał będzie odporny na zniekształcenia, takie jak hałas czy echo, na które — z wiadomych względów — nie jest odporny mikrofon w implancie. Co więcej, taki sposób konsumpcji rozrywki nie wpłynie negatywnie na kontakt z otoczeniem.

– Wysyłamy dźwięk w małych pakietach do aparatu słuchowego. Aparat słuchowy potwierdza odbiór tych pakietów audio, a następnie wysyłane są kolejne i tak dalej. […] Wykonaliśmy pracę, aby upewnić się, że ten protokół działa na odległość. Oznacza to, że klienci mogą siedzieć kilka metrów od telewizora i nadal cieszyć się rozrywką.

– tłumaczy działanie tej technologii Peter Korn, dyrektor ds. dostępności w Amazon Devices

Firma Cochlear oferuje już bezpośrednie przesyłanie dźwięku do procesorów Nucleus zarówno z telefonów Apple, jak i smartfonów z systemem Android, ale strumieniowanie z urządzeń Smart TV to absolutna nowość u tego producenta. Niecały rok wcześniej Amazon uruchomił podobną funkcję dla aparatów słuchowych Bluetooth firmy Starkey.

Jakie sprzęty Fire TV obsługują technologię ASHA?

Firma Cochlear skonfigurowała strumieniowanie dźwięku z urządzeń Fire TV dla układów Nucleus 8, Nucleus 7, Nucleus Kanso 2 i Baha 6 Max. Z kolei sprzęty Amazon, które obsługują ASHA to telewizory z serii Fire TV Omni QLED, Fire TV Omni oraz Fire TV 4, a także odtwarzacze multimedialne Fire TV Cube (3. generacji) i Fire TV Cube (2. generacji).

Parowanie aparatu słuchowego z urządzeniem Fire TV jest możliwe z poziomu ustawień. Należy przejść do zakładki Dostępność, wybrać opcję Aparaty słuchowe, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.