ServCity (źródło: Nissan)
ServCity (źródło: Nissan)

Projekt ServCity zakończony – autonomiczne pojazdy Nissana opanowały drogi

Współpraca brytyjskiego rządu, pojazdy elektryczne Nissana oraz projekt ServCity znalazły się w końcowej fazie. Sprawdzono zaawansowane technologie jazdy autonomicznej. Czy to przełom?

Jak wyglądały badania?

ServCity jest projektem, który został zrealizowany z udziałem samochodów marki Nissan przy wsparciu rządu Wielkiej Brytanii. Projekt ten właśnie przeszedł do fazy końcowej, dzięki której możliwe będzie wdrożenie technologii autonomicznej jazdy w obrębie miasta Londyn. Technologia obejmuje także integrację z miejską infrastrukturą.

ServCity (źródło: Nissan)
ServCity (źródło: Nissan)

Zaawansowane badania Nissana trwały trzy lata, podczas których samochody pokonały ponad 2,5 tysiąca kilometrów w trybie autonomicznym. Projekt obejmował również przyszłe realizowanie usług przewozu osób wewnątrz zrobotyzowanych, autonomicznych taksówek.

Na ulicach Londynu testowano autonomiczny pojazd CAV, którego budowa została wykonana w oparciu o elektryczny model Nissana LEAF. Samochód ten, podczas pokonywania tras, był połączony z Smart Mobility Living Lab w Greenwich.

Zaawansowane technologie dla autonomicznej jazdy

ServCity podczas swoich testów wykorzystywał zarówno czujniki i kamery ulokowane w obrębie samochodu, ale również czujniki umieszczone w jezdniach. Dzięki temu udało się stworzyć współgrający ze sobą system o rozbudowanej infrastrukturze, co przenosi się na wysokie bezpieczeństwo jazdy samochodów autonomicznych.

ServCity (źródło: Nissan)
ServCity (źródło: Nissan)

Rozbudowana technologia jest w stanie teraz wykrywać elementy, które nawet nie są jeszcze widoczne dla kamer zlokalizowanych na pojeździe, czyli znajdujące się na przykład za rogiem. Taka opcja umożliwia wykonywanie manewrów wcześniej i szybciej, co pozytywnie wpływa na upłynnienie jazdy.

ServCity (źródło: Nissan)
SMLL (źródło: Nissan)

Pozytywne wyniki badań, prowadzonych testów oraz ogół projektu ma również za zadanie pozytywnie wpłynąć na opinię publiczną, co ułatwi wprowadzenie autonomicznych pojazdów na drogi w bezpieczny sposób. Zakończenie projektu zostało także zwieńczone pokazami dla zainteresowanych technologią osób, co jeszcze bardziej miałoby przekonywać społeczeństwo do korzyści płynących z autonomii.