Ultradźwiękowy czujnik (Źródło: flickr)
Ultradźwiękowy czujnik (Źródło: flickr)

Ultradźwiękowy czujnik noszony zobrazuje pracę serca w ruchu

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali nowy, wydajny system monitoringu pracy serca. Ultradźwiękowe czujniki idealnie nadają się dla sportowców i osób w ruchu.

Diagnostyka coraz prostsza i bardziej zaawansowana

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Na szczęście profilaktyka, wraz z rozwojem technologii, staje się coraz prostsza. Przyszłość medycyny należy do zdalnej diagnostyki, realizowanej w dowolnych warunkach, w kompleksowy sposób. Najlepszym reprezentantem tego nurtu są diagnostyczne naklejki, a wśród nich wynalazek naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Opracowali nadające się do noszenia urządzenie ultrasonograficzne, które może obrazować zarówno strukturę, jak i funkcjonowanie ludzkiego serca. Przenośne urządzenie, które jest mniej więcej wielkości znaczka pocztowego, można nosić do 24 godzin i działa nawet podczas forsownych ćwiczeń.

Celem jest udostępnienie metod badań ultradźwiękami większej grupie odbiorców. Obecnie echokardiogramy – badania ultrasonograficzne serca – wymagają wysoko wykwalifikowanych techników i nieporęcznych urządzeń.

Ultradźwiękowy czujnik (Źródło: nature)
Ultradźwiękowy czujnik (Źródło: nature)

Czujnik, który raz dwa zbada twoje serce

System zbiera informacje za pomocą nadającego się do noszenia plastra, miękkiego niczym ludzka skóra. Czujnik w plastrze wykorzystuje ultradźwięki do ciągłego rejestrowania obrazów z czterech komór serca pod różnymi kątami i analizowania istotnego klinicznie podzbioru obrazów w czasie rzeczywistym za pomocą specjalnie opracowanej technologii sztucznej inteligencji.

Unikatowa konstrukcja czujnika sprawia, że idealnie nadaje się on do badania serca w ruchu. Czujnik można przymocować do klatki piersiowej przy minimalnym ograniczeniu ruchu badanych, zapewniając ciągłe rejestrowanie czynności serca przed, w trakcie i po wysiłku.

Rosnące ryzyko chorób serca wymaga bardziej zaawansowanych i kompleksowych procedur monitorowania. Dostarczając pacjentom i lekarzom dokładniejsze dane, ciągłe monitorowanie obrazu serca w czasie rzeczywistym może fundamentalnie zoptymalizować i zmienić paradygmat diagnostyki kardiologicznej

Sheng Xu, profesor nanoinżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego

Więcej o nowym urządzeniu można dowiedzieć się z artykułu naukowego zamieszczonego w magazynie Nature.