radiolog
radiolog

Cyfrowa platforma AI od Bayer ma wesprzeć radiologię

Bayer, niemiecka firma specjalizująca się w produkcji leków przeznaczonych do stosowania w ginekologii, andrologii, onkologii, medycynie nuklearnej oraz diagnostyce, postanowiła skorzystać z dokonań Sztucznej Inteligencji. Właśnie uruchomiła platformę cyfrową opartą na AI, z której mają korzystać specjaliści radiologii.

Bayer uruchamia platformę opartą na sztucznej inteligencji

Firma Bayer postanowiła udoskonalić swoje narzędzia pracy poprzez wykorzystanie osiągnięć nowych technologii. Wprowadzono aktualizację aplikacji opartą na sztucznej inteligencji – tak, aby obrazowanie rentgenowskie, rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa, stały się jeszcze dokładniejszymi badaniami, pozwalającymi na postawieniu odpowiedniej dalszej diagnozy dla pacjentów.

Na platformie Calantic Digital Solutions znajdą się niezbędne narzędzia, z których będą mogli korzystać radiolodzy. W ten sposób zyskają dostęp do danych niezbędnych w wykrywaniu i określaniu ilościowym zmian chorobowych na uzyskanych obrazach medycznych. Na ich podstawie będzie możliwe ustalenie kolejki leczenia najbardziej potrzebujących pacjentów, co w przyszłości wpłynie na zwiększenie produktywności całego procesu.

Jaki jest sposób jej działania?

Platforma to swego rodzaju sklep z aplikacjami, spośród których specjaliści radiologii będą mogli wybrać najbardziej potrzebne programy. Dodatkowo ich liczba będzie stale rosła i co jakiś czas będą pojawiały się nowe aplikacje.

Obrazowanie medyczne jest niezwykle ważne przy wykrywaniu chorób, zwłaszcza raka. Jednak aktualnie mierzymy się z problemem niewystarczającej kadry specjalistów, co znacznie utrudnia szybkie postawienie odpowiedniej diagnozy. Lekarze odczuwają presję czasu, co może prowadzić do błędów diagnostycznych. Platforma oparta na sztucznej inteligencji ma pomóc ich uniknąć.

Sztuczna inteligencja ma potencjał, aby polepszyć opiekę zdrowotną, zwłaszcza w kwestii obrazowania medycznego. Dzięki rosnącym ilościom danych AI stworzy wartościowe spostrzeżenia wspierające radiologów i ich zespoły w podejmowaniu decyzji. Kluczowym jest napędzanie innowacji w tym obszarze.

Powiedział dr Ryan Lee, szef radiologii w Einstein Healthcare. Sieć w Filadelfii.

Firma Bayer, która początkowo uruchomiła platformę w Stanach Zjednoczonych i kilku krajach europejskich, zapowiada, że w niedalekiej przyszłości być może pojawi się ona w innych regionach świata. Ma być także poszerzona o dodatkowe aplikacje specyficzne dla wielu chorób. W ten sposób ich diagnoza zostanie znacznie przyspieszona.