fake news
(fot. Pixabay)

Sztuczna inteligencja zwiększy rzetelność artykułów na Wikipedii

O Wikipedii można powiedzieć wiele dobrego, ale wszyscy doskonale wiedzą, że nie zawsze jest to najbardziej rzetelne źródło wiedzy. Problem ten może rozwiązać sztuczna inteligencja, którą Meta stworzyła w celu walki z fake newsami.

AI zajmie się weryfikacją źródeł na Wikipedii

Nieprawdziwe informacje pojawiają się w każdym zakątku sieci. I choć są one prawdziwą plagą w mediach społecznościowych, przez powielanie fake newsów cierpi chociażby największa internetowa encyklopedia. Wikipedia dostarcza internautom mnóstwa przydatnej wiedzy, ale jest portalem otwartym dla każdego, a zdecydowana większość artykułów może być edytowana przez kogokolwiek.

Prowadzi to do jednego, fundamentalnego problemu, jakim jest umiarkowana rzetelność zawartych w niej treści. Serwis ten jest dostępny w ponad 320 językach, a największa, anglojęzyczna Wikipedia zawiera przeszło 6,5 miliona artykułów. Liczba ta zwiększa się o około 17 tysięcy każdego miesiąca, co sprawia, że niesamowicie trudno kontrolować, czy nowe treści są zgodne z prawdą. Z pomocą przychodzi Sphere, czyli sztuczna inteligencja firmy Meta.

Narzędzie to zostało stworzone na podstawie 134 milionów publicznych stron internetowych, zaś przy trenowaniu modelu AI wykorzystano aż 4 miliony cytatów z Wikipedii. Dzięki temu, Sphere może zaoferować nieocenioną pomoc moderatorom największej internetowej encyklopedii i weryfikować prawdziwość zamieszczonych tam informacji. AI, które zostało przeszkolone pod kątem sprawdzania informacji, będzie w stanie sugerować poprawki tam, gdzie to konieczne.

Czy Meta jest dobrym moderatorem fake newsów?

Wiarygodność takiego rozwiązania jest jednak podważana przez wiele osób. Meta ma przecież swoje za uszami, a problem fake newsów na Facebooku wciąż istnieje. Za pomocą takiego narzędzia firma mogłaby podjąć próbę poprawienia swojego PR-u i sama zacząć szerzyć fake newsy, wybielające wizerunek firmy.

Na szczęście, firma udostępniła kod źródłowy tego rozwiązania publicznie, więc tak naprawdę każdy może sprawdzić, jak działa Sphere. Meta udostępnia publicznie wszystkie algorytmy sztucznej inteligencji, którymi się chwali przed potencjalnymi użytkownikami. Twórcy Facebooka zapewniają, że rozwiązanie to opiera się na analizie tysięcy źródeł i wyciąganiu uogólnionych wniosków na ich podstawie. Dzięki temu, Sphere ma być rzetelnym narzędziem, które znakomicie uzupełni Wikipedię i inne inicjatywy.

Meta Sphere AI do weryfikacji informacji na Wikipedii
fot. Meta

Równocześnie, gigant informuje, że to AI nie jest wykorzystywane w jego własnych usługach, gdzie ze względu na wysoki stopień denzinformacji i toksyczności, jego skuteczność z pewnością byłaby dużo niższa. Do moderowania treści i usuwania fałszywych informacji z Facebooka czy Instagrama Meta używa własnych, dedykowanych w tym celu narzędzi.

Mimo wszystko, rozwiązania Mety oparte o sztuczną inteligencję robią spore wrażenie. Zaledwie parę dni temu gigant chwalił się nowym narzędziem do tłumaczenia maszynowego, które troszczy się również o użytkowników mniej popularnych języków.