Apple HomePod Mini

HomePod mini dostał betę nowego systemu. Oryginalny model na razie pominięto

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Apple wypuściło pierwszą betę HomePod Software 16. Ku naszemu zdziwieniu, w testach systemu nie uczestniczy pierwszy inteligentny głośnik producenta. Jest na to jednak logiczne wytłumaczenie.

Apple pominęło pierwszego HomePoda w beta testach

O nowych systemach dla urządzeń Apple wiemy nie od dziś. Już w zeszłym miesiącu dowiedzieliśmy się, że głośniki HomePod dołączą do beta testów nowego oprogramowania, a wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać nowy system na swoje akcesoria. Nie przewidzieliśmy jednak, że tylko część głośników będzie w ogóle mogła uczestniczyć w programie.

Ostatni ruch Apple na tym polu może sugerować, że duży HomePod jest na skraju wsparcia i producent pragnie wkrótce porzucić swój pierwszy inteligentny głośnik. Nic bardziej mylnego. HomePod Software 16 (nazywany również czasami audioOS 16) otrzymają obydwa modele urządzenia. Zarówno właściciele klasycznego, jak i zminiaturyzowanego głośnika będą mogli cieszyć się nowościami tej jesieni.

To, dlaczego w takim razie tylko model mini zakwalifikował się do programu beta testów? Wynika to z różnic w okablowaniu. Pierwszy HomePod ma kabel, który da się odłączyć, lecz jest to kabel zasilający zakończony wtyczką do gniazdka. Urządzenie to nie posiada żadnych innych portów dostępnych dla użytkownika. Model mini natomiast ma wbudowany kabel zasilający, który zakończony jest wtykiem USB-C.

Za jego pomocą możliwe jest podłączenie głośnika do komputera i ręczne wgranie oprogramowania, jeśli w wyniku błędu urządzenie się „ucegli”. W przypadku systemu w wersji beta ryzyko wystąpienia problemów jest znacznie większe, więc takie posunięcie wydaje się być całkiem rozsądne. Producent woli prowadzić testy systemu dla oryginalnego HomePoda tak, jak dotychczas, czyli bez udziału użytkowników końcowych.

Apple HomePod Mini fot. oiot.pl
Apple HomePod Mini fot. oiot.pl

Co przynosi nowe oprogramowanie i jak je pobrać?

Apple nie udostępniło żadnego wykazu zmian w nowej becie systemu dla swojego głośnika. Ciężko stwierdzić, co tak na prawdę się zmieniło, a pierwsi testerzy nie dostrzegli żadnych poważnych różnic.

Wiemy jednak, że oprogramowanie dla HomePoda jest w rzeczywistości zmodyfikowanym tvOS 16. Dla przypomnienia, w nowej wersji systemu dla przystawki Apple TV pojawiły się następujące nowości:

  • obsługa kontrolerów Nintendo Switch,
  • wsparcie HDR10+,
  • zmiany w aplikacji Apple TV+,
  • nowe sposoby na ćwiczenie z Apple Fitness+.

W tvOS 16 pojawiło się też wsparcie dla standardu Matter, który ma zadebiutować tej jesieni. Głośniki HomePod również będą go obsługiwać, uzupełniając systemy Smart Home innych producentów. Niewykluczone, że w kolejnych wersjach testowych pojawią się konkretne zmiany dla tego urządzenia, a w najbliższych miesiącach jego posiadacze będą cieszyć się nowymi funkcjami.

Jeśli chcecie zainstalować publiczną betę HomePod Software 16, wystarczy wejść do aplikacji Dom z poziomu iPhone’a lub iPada z iOS 16 lub iPadOS 16. Tam, w sekcji ustawień domu znajduje się panel z aktualizacjami oprogramowania dla głośników wraz z dedykowanym menu z pobieraniem wersji beta. Wystarczy jedynie aktywować pobieranie wersji testowych obok wybranego HomePoda mini i gotowe.

Publiczną betę tvOS 16 pobierzecie w podobny sposób. Wystarczy wejść do ustawień przystawki, przejść do sekcji System i w panelu Aktualizacja oprogramowania zapisać swoje urządzenie do programu testów.

Pamiętajcie jednak, że nowe systemy mogą wciąż być niestabilne, część funkcji może nie działać, a w najgorszym wypadku wasze urządzenie zostanie uszkodzone. Wszelkie próby instalacji wersji beta podejmujecie na własną odpowiedzialność.