Apple HomePod
fot. Unsplash.com

Kolejny „duży” HomePod trafi na rynek z bardzo dziwnie dobranym procesorem

Nie spodziewaliśmy się, że Apple postanowi odświeżyć klasycznego HomePoda, a tym bardziej nie w takiej formie, jaka ma trafić na rynek w przyszłym roku. Producent może zdecydować się na zastosowanie w głośniku procesora żywcem wyciągniętego ze smartwatcha.

Głośnik z układem dla zegarków

Wiadomość dotycząca kolejnej wersji dużego HomePoda była dla mnie niemałym zaskoczeniem, gdyż wiele osób spodziewało się, że Apple skupi się na razie na dalszym rozwoju zminiaturyzowanej wersji głośnika. Mark Gurman, znany z przekazywania informacji o nadchodzących produktach w branży twierdzi, że na rynku pojawi się następca oryginalnego produktu z tej serii.

Obecnie kryje się on pod nazwą kodową B620 i wiemy, że ma zadebiutować w 2023 roku. Największą zmianą względem wycofanego już z produkcji poprzednika jest zastosowany w nim procesor. Druga generacja HomePoda ma być bowiem napędzana przez procesor Apple S8 – dokładnie ten sam, który trafi do tegorocznego zegarka Apple Watch Series 8.

Żeby było zabawniej, układ S8 to tak na dobrą sprawę to samo, co S7 oraz S6, lecz pod zmienioną nazwą. Zaoferuje on o około 20% większą wydajność niż procesor S5 zastosowany w Apple Watchu Series 5 z 2019 roku. Nie wiemy jednak, jak odnosi się ona do „smartfonowego” A8, które wykorzystano w pierwszej wersji głośnika.

Apple HomePod
fot. Apple

HomePod to nie tylko procesor

Choć HomePod mini jest zdecydowanie bardziej rozsądnie wyceniony od swojego większego brata, wiele osób narzekało na nieco słabszą jakość dźwięku. Dlatego też nowy głośnik będzie przypominał – zarówno rozmiarem, jak i doświadczeniami audio – większy model z 2017 roku. Gurman podaje, że na pokładzie znajdzie się również ulepszony wyświetlacz, który może zaoferować wsparcie dla obsługi multi-touch. Cena nowego urządzenia nie powinna przekroczyć 299 dolarów – tyle kosztowała również pierwsza wersja głośnika.

Nie jest jednak jasne, czy Apple wciąż planuje wydać na rynek urządzenie łączące cechy HomePoda oraz przystawki Apple TV. Wiemy natomiast, że producent nie zamierza porzucać tego ostatniego produktu, a wkrótce na rynku pojawi się jego nowa wersja. Model o nazwie kodowej J255 przyniesie użytkownikom procesor A14 oraz dodatkowy gigabajt RAM-u względem zeszłorocznego modelu 4K 2. generacji. Niewykluczone, że wiąże się to z nadchodzącymi funkcjami gamingowymi, które przyniesie tvOS 16.