amazon proteus
amazon proteus

Amazon prezentuje nowego robota magazynowego

Amazon postanowił rozszerzyć swoją gamę dostępnych produktów i pójść w ślady chociażby Boston Dynamics. Tym razem do oferty firmy dołączył mobilny robot o nazwie Proteus, który jest w pełni autonomiczny. Maszyna ma wspomóc pracowników magazynowych w ich pracy. Zaprogramowana została w ten sposób, by mogła z nimi bezpiecznie współdziałać, zajmując się własnymi zadaniami.

Proteus – samodzielny robot magazynowy od Amazonu

Niestety, kolejne lata dla Amazonu mogą być dość trudne z uwagi na braki kadrowe, szczególnie wśród pracowników magazynowych. Do takich wniosków doszła firma podczas przeprowadzonej ostatnio analizy. Według sporządzonego raportu już w 2024 roku liczba osób zatrudnionych w magazynach na terenie Stanów Zjednoczonych będzie niewystarczająca, aby pokryć pełne zapotrzebowanie kadrowe.

Częściowym rozwiązaniem tego problemu ma być „zatrudnienie” robota magazynowego. Amazon Proteus będzie sporym wsparciem, gdyż – jak podaje producent – może działać samodzielnie, bez żadnej pomocy manualnej ze strony ludzi. Dlatego też robot nie będzie ograniczony do określonych obszarów swojego magazynu, ale może bezpiecznie poruszać się wśród pracowników wykonujących swoje zadania.

amazon proteus
Amazon Proteus fot. Amazon

To inteligentne urządzenie zostało wyposażone w zielone światło, które działa niczym czujnik. Wykrywa ruch i powiadamia, gdy ktoś znajdzie się w pobliżu. W ten sposób, gdy tylko człowiek zbliży się do tego światła, Proteus czeka, aż się oddali. Gdy to nastąpi, może wrócić do swojej pracy, jaką wykonywał przed przerwą.

Może działać w sposób, który zwiększa prostą, bezpieczną interakcję między technologią a ludźmi, taką jak podnoszenie i przemieszczanie GoCarts, niezautomatyzowanych transportów kołowych używanych do przenoszenia paczek przez nasze obiekty.

Proteus odciąży człowieka w niektórych zadaniach

Robot Proteus będzie wykorzystywany przez Amazon w wychodzących obszarach obsługi GoCart w swoich centrach logistycznych i sortowniach. Amazon dąży do wykorzystania Proteusa do pomocy przy przenoszeniu cięższych przedmiotów, co zmniejsza obciążenie i potrzebę zatrudniania większej liczby pracowników do takich zadań w swoich ośrodkach.

Oprócz wspomnianego Proteusa Amazon zaprojektował także innego robota o nazwie Cardinal. Urządzenie to jest w stanie podnosić ciężary do 22 kilogramów.

Dzięki Cardinal, sortowanie paczek odbywa się na wcześniejszym etapie procesu wysyłki, co skutkuje szybszym czasem przetwarzania w zakładzie. Operacje wysyłkowe Amazon przebiegają sprawniej, ponieważ urządzenie przekształca ręczną pracę opartą na partiach w ciągłą, zautomatyzowaną pracę.

Poinformowała firma.

Amazon zakłada, że będzie w stanie wdrożyć opisywane rozwiązania do własnych magazynów już w przyszłym roku.