Apple Home aplikacja Dom zaprezentowana na WWDC 2022
źródło: Apple (via 9to5Mac)

Użytkownicy iPadów nie zrobią już z tabletu centrum sterowania

Choć standard Matter przyniesie sporo ułatwień dla użytkowników urządzeń Smart Home, na parę tygodni przed jego premierą dowiadujemy się o pierwszych jego wadach. Najmniej zadowoleni z niego z pewnością będą użytkownicy HomeKita, wykorzystujący iPada jako centrum akcesoriów.

iPad nie będzie domowym hubem po wejściu Matter

Dotychczas, by korzystać z urządzeń dodanych do systemu HomeKit, znajdując się poza zasięgiem sieci Wi-Fi, musieliśmy posiadać przynajmniej jedno z czterech urządzeń – głośnik HomePod lub HomePod mini, przystawkę Apple TV lub dowolny wspierany model iPada, który zawsze pozostaje w domu. Niestety, wraz z nadejściem nowego systemu operacyjnego, sytuacja ta ulegnie zmianom.

Poszkodowanymi staną się oczywiście osoby wykorzystujące iPada jako centrum akcesoriów (home hub). Apple informuje, że tabletów z logo nadgryzionego jabłka począwszy od iOS/iPadOS 16 nie będzie można wykorzystywać jako centrum sterowania urządzeniami w aplikacji Dom. Oznacza to, że po aktualizacji do nowej wersji systemu użytkownicy będą proszeni o dodanie HomePoda lub Apple TV do swojego domu, aby dalej móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności systemu.

Głosy o podjęciu takiej decyzji przez Apple przewijały się już wcześniej, tuż po WWDC 2022. Na stronach podsumowujących nowe oprogramowanie jako domowy hub wymieniano wyłącznie przystawkę i inteligentny głośnik producenta, lecz pierwsza beta iPadOS 16 wciąż pozwalała skonfigurować tablet w tej roli. Druga odsłona testowa wyłączyła tę możliwość, a w kodzie aplikacji znalazł się komunikat mówiący o tej zmianie. Będzie on wyświetlany użytkownikom po aktualizacji do nowego systemu.

Apple Home aplikacja Dom zaprezentowana na WWDC 2022
Nowa aplikacja Dom w systemie iPadOS 16 | źródło: Apple

Uważaj, co robisz

Apple zamierza dodatkowo ostrzec użytkowników, że dalsze korzystanie z aplikacji Dom wymaga aktualizacji całego systemu, co wyłączy możliwość sterowania iPadem oraz zablokuje innym domownikom możliwość sterowania naszymi urządzeniami, jeśli ich iPhone, iPad lub Mac nie działają pod kontrolą iOS 16, iPadOS 16 lub macOS Ventura.

Nie jest to pierwszy przypadek urządzenia, które straci funkcje w związku z nadejściem Matter. Sprawa wygląda podobnie dla posiadaczy ekranów Google Nest Hub Max, lecz w ich przypadku problem dotyczy tylko dwóch specyficznych akcesoriów.

Szkoda, że Apple nie informuje o takim zabiegu otwarcie i ogranicza się do komunikatu, który wyświetli się dopiero po przejściu na nowy system. W końcu nie każdy użytkownik iPada będzie uczestniczyć w programie beta testów, a rozesłanie chociażby krótkiego powiadomienia push lub maila do użytkowników już teraz dałoby im odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się do zmian.